On naglašava da je Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško započeo postupak angažovanja osoba koje će pružati stručnu pomoć pri izradi studije koja se tiče preuzimanja niskog i srednje radioaktivnog otpada iz te elektrane.
Crnković je rekao Srni da je ovaj postupak naznačen u programu javnih nabavki Fonda i, kako je naglasio, nedvosmisleno dokazuje ozbiljnost namjera da se Trgovska gora pretvori u svojevrsnu deponiju opasnih otpada.
– Samo za angažman po pitanju ove stručne pomoći Fond namjerava izdvojiti iznos oko 50.000 KM za ovu uslugu. Sa druge strane, treba podsjetiti da u BiH još nije formiran ekspertski tim koji treba sagledati čitav slučaj, raditi na nadogradnji postojećeg stručnog mišljenja, te pripremiti se za proaktivno učešće u procjeni uticaja na životnu sredinu – ukazao je Crnković.
On je istakao da će svaki korak koji se realizuje u smjeru odlaganja radioaktivnog, medicinskog i drugih otpada na Trgovskoj gori predstavljati teret više za sve koji se zalažu za očuvanje ovog područja.
– Neophodna je jaka i konkretna diplomatska aktivnost uz obaveznu saradnju sa pravnim ekspertima, da se ne bismo doveli u situaciju da sudbina svih nas visi o koncu – upozorio je Crnković.
Osim toga, Fond već nekoliko mjeseci sprovodi aktivnosti neophodne za pribavljanje dozvola za izgradnju Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u opštini Dvor.
Među ovim aktivnostima su i mjerenja nulte radioaktivnosti na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac i na području opštine Dvor koja su, prema ranijim najavama, počela.
Hrvatska planira da na lokaciji Trgovska gora odlaže radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško, ali i postojeći institucionalni otpad.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu