Istraživači su pratili zdravstveno stanje više od šest miliona stanovnika Danske u desetogodišnjem periodu te su otkrili da je uzimanje antibiotika kod većine povezano s povećanim rizikom od razvoja upalnih bolesti crijeva.
Razvoju upale podložne su sve starosne grupe, posebno stariji od 40 godina.
Naučnici su uočili i to da je učinak uzimanja antibiotika vidljiv u svim starosnim grupama, a posebno su mu skloni stariji od 40 godina. Spadate li u starosnu grupu između 40 i 60 godina i u zadnjih ste pet godina često uzimali antibiotike, izloženi ste 48 odsto većem riziku od nastanka upalne bolesti crijeva, tvrde danski istraživači.
Devedeset odsto učesnika istraživanja je, u sklopu istraživanja dobivalo antibiotike. Istraživači su nakon toga evidentisali 36.000 slučajeva ulceroznog kolitisa i gotovo 17.000 novih slučajeva Kronove bolesti.
– Iz istraživanja je vidljivo da je uzimanje antibiotika povezano s većim rizikom od razvoja upalnih bolesti crijeva među starijim odraslim osobama u poređenju s mlađim ljudima. Uočen je povećan rizik od razvoja upalnih bolesti crijeva četiri do pet godina nakon izlaganja antibioticima – objavili su naučnici u stručnom časopisu Gut.
Pojasnili su da uzimanje antibiotika može prouzrokovati trajne promjene, što pridonosi razvoju upalnih crijevnih bolesti.
Prehrambene boje i upalne bolesti crijeva
Nedavno provedeno istraživanje pokazalo je da bi i popularna prehrambena boja, Allura Red AC, koja se koristi da bi se pojačale boja i tekstura bezalkoholnih pića i slatkiša, mogla poremetiti rad crijevne barijere i povećati rizik od razvoja upalnih bolesti crijeva.
Prehrambene boje povećavaju količinu serotonina te i one mogu uticati na promjenu sastava crijevne flore, što ljude čini osjetljivijima na upalne bolesti crijeva.
Profesor Valiul Kan s britanskog Univerziteta MekMaster kaže:
– Otkriće danskih naučnika je važan korak naprijed koji bi trebao senzibilisati javnost na potencijalnu štetu koju predstavljaju prehrambene boje – rekao je on.
Kan je kazao da u Ujedinjenom Kraljevstvu gotovo pola miliona ljudi boluje od Kronove bolesti ili kolitisa, a u svijetu oko 10 miliona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu