Naime, studija objavljena u Cell Reports Medicine otkriva da učestalost pražnjenja crijeva značajno utiče na fiziologiju i dugoročno zdravlje i pokazuje da je najbolje da to radimo od jednom do dva puta u toku dana.
Iako mnogi ljekari neredovno pražnjenje crijeva posmatraju samo kao “neprijatnost”, to ipak seže nešto dublje i može nositi sa sobom potencijalne rizike.
Kako je rađeno istraživanje povodom pražnjenja crijeva?
Stručnjaci su prikupili su kliničke, životne i biološke podatke više od 1.400 zdravih ispitanika, uključujući krvnu sliku, mikrobiom crijeva, genetiku.
Učesnici su prijavili učestalost pražnjenja crijeva koja je kategorizovana u četiri grupe: zatvor (jedno ili dva pražnjenja crijeva nedjeljno), nisko-normalno (tri do šest puta nedjeljno), visoko-normalno (jedno do tri puta dnevno) i proliv.
Kada izmet ili stolica predugo ostaje u crijevima, mikrobi iscrpljuju dostupna vlakna i umjesto toga fermentišu proteine, proizvodeći toksine kao što su p-krezol sulfat i indoksil sulfat.
– Ono što smo otkrili je da čak i kod zdravih ljudi koji imaju zatvor, dolazi do porasta ovih toksina u krvotoku – rekao je jedan od stručnjaka napominjući da su ovi toksini posebno opterećujući za bubrege.
Stručnjaci su objasnili da recimo, tokom dijareje iliti proliva, tijelo izbacuje prekomjernu količinu žučnih kiselina, koje bi jetra inače reciklirala kako bi rastvorila i apsorbovala prehrambene masti.
Da ne bi došlo do ovoga, najbolje je da se konzumiraju voće i povrće uz naravno veliku količinu vode.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu