Društvo

Evo o čemu je riječ: U Prnjavoru padao led neobičnog oblika (FOTO)

U nevremenu koje je danas pogodilo Prnjavor padao je grad neobičnog oblika.

Nevrijeme u Prnjavoru
FOTO: SRNA

Fotografije grada bizarnog oblika podijelila je stranica “BHmeteo”.

Ova vrsta grada nedavno je padala u Srbiji, a stanovnici su ih opisivali zanimljivim komentarima: “Kao plombirani kutnjaci, “Ovo su šampinjoni”, “Meni liči na glavicu crnog luka”.

– Da bismo objasnili kako grad poprima svoj oblik i boju, važno je pogledati njegovu strukturu i kako je nastao – objasnio je istraživač sa Univerziteta “Monash” dr Džošua Soderholm za ABC.

Prozirni led često je jako “šiljast” i nastaje tokom mokrog rasta, a bjelja, neprozirnija zrna leda često su više okruglasta i nastaju tokom suvog rasta.

Istraživač je rekao da svaki led počinje kao okrugli embrioni, prečnika oko jedan centimetar.

25.07. – 14:55 | Prnjavor i okolina prije dva sata.Foto: Prnjavor info

Posted by BHMETEO.ba on Tuesday, July 25, 2023

– Kako počinje rasti, ledenice se počinju stvarati u svim smjerovima… to je mokra faza rasta – rekao je dr Soderholm.

Kako se led formira tokom vlažnog rasta, njeni “režnjevi” su odvojeni poroznim ledom, s malim prostorima koji se pune tečnom vodom.

Kada se ova voda smrzne, formira kanale od gotovo čistog leda – poput ledenica.

– Kada se zrna leda formiraju tokom sušnog rasta, voda počinje popunjavati praznine i tada počinjete dobijati okrugli, bijeli tip – rekao je dr Soderholm.

Sudeći prema ovome, ako pogledamo zrna grada koja mještane podsjećaju na “plombirane kutnjake”, možemo vidjeti embrion koji ima bijelu kuglu u sredini.

Pročitajte još

Ovakva zrna leda naučno se nazivaju oblicima kvrgave strukture.

Ponekad se led može otopiti dok pada zbog svog oblika – ako su okrugle ili nazubljene, padaju; ako su u obliku širokog diska, padaju bez prevrtanja.

“Led prečnika pet centimetara pada brzinom od oko 115 kilometara na sat, tako da može podnijeti prilično jak udarac, a led prečnika osam centimetara pada brzinom od oko 175 kilometara na sat – rekao je stručnjak.

Dr Soderhold je rekao da će promjena između vlažnog i suvog rasta zavisiti o promjeni temperature i vlage u olujnoj ćeliji tipičnoj za ovo doba godine, prenosi Glas Srpske.

– Superćelija je jaka grmljavinska oluja s rotirajućim uzlaznim strujanjem – objasnio je dr Soderholm, pa dodao:

– Ova rotacija omogućava grmljavinskoj oluji da postane puno organizovanija i dobro vođena, a ona postaje intenzivnija i traje puno duže – kaže on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu