Svijet

EVROPA SE SMANJUJE Polako gubi svoje mjesto u centru svijeta

Vijekovima, države koje sada čine Evropsku uniju bile su dio jednog od najbogatijeg i najuticajnijeg regiona u svijetu, međutim Evropa gubi svoje mjesto u centru svijeta, piše briselski Politiko.

EVROPA SE SMANJUJE Polako gubi svoje mjesto u centru svijeta
FOTO: FOTO: RAS SRBIJA

To se mijenja jer, kako piše portal, afričke i azijske zemlje čine sve veći dio “globalne ekonomske pite” zahvaljujući munjevitom rastu stanovništva, u odnosu na sve manje demografske podatke starog kontinenta.

Trenutno, 28 zemalja EU činilo je više od polovine svjetskog BDP 1960. godine, ali do 2100. očekuje se da čine svega jednu petinu, navodi u izvještaju Pardi Centar iz Denvera.

Ipak, samo se za jednu zemlju EU predviđa da će poboljšati svoje mjesto na listi svjetskih najvećih ekonomija do kraja veka Velika Britanija će se popeti na šesto sa sedmog mjesto najvećih ekonomija, međutim i ona neće još dugo biti članica EU.

U afričkim zemljama je suprotan trend.

Od 10 zemalja za koje se očekuje da će napraviti najveći relativni porast BDP devet je u Africi, a očekuje se da će Ruanda sa 140. mjesta na listi iz 2020. skočiti na 54. poziciju u 2100. godini.

Globalni centar gravitacije se velikom brzinom kreće ka istoku, pa se tako očekuje da Kina preuzme mjesto vodeće svjetske ekonomije od SAD do kraja 2030. godine, a za Indiju se predviđa da se zadrži u vrhu do kraja vijeka.

U Evropi se za samo tri države smatra da će imati porast stanovništva u periodu između 2020. i 2100. godine – Luksemburg, Švedska i Danska, dok se za Bugarsku, Hrvatsku i Litvaniju očekuje da u tom periodu izgube polovinu stanovništva.

Do 2100. godine broj stanovnika će se uvećati za 41 odsto, ali Evropa je jedini kontinent za koji se smatra da će izgubiti stanovništvo, a za Afriku se vjeruje da će utrostručiti broj stanovnika.

Politiko navodi i da se među 10 zemalja svijeta za koje se vjeruje da će do kraja vijeka smanjiti broj stanovnika nalazi i Srbija na četvrtom mjestu, odnosno sa demografskim padom za 52 odsto, dok se ispred nje nalaze samo Albanija (62 odsto), Djevičanska ostrva (62) i Portoriko (57 odsto).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu