Društvo

(FOTO) Da li su se gazde prepale minimalca od 1.000 KM? Sindikalci o krizi u tekstilnoj industriji u BiH

Zbog krize u tekstilnoj i kožarskoj industriji u Federaciji BiH je samo u posljednja tri mjeseca otpušteno nekoliko sotina radnika, a otkazi se očekuju i u Republici Srpskoj. Da li je zatvaranje pogona i otpuštenje radnika reakcija poslodavaca na najave povećanja minimalca?

radnice u fabričkom krugu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Danko Ružičić, potpredsjednik Saveza sindikata RS i predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS, priznaje da u ovoj branši ima problema, ali tvrdi da najavljeni porast minimalne plate nije ključni izazov.

Ružičić podsjeća da u ovoj grani u Srpskoj radi oko 14.000 radnika, mahom žena, i da je njihova prosječna plata ove godine oko 900 KM.

Ne rade, a primaju punu platu

-Tekstilci u Republici Srpskoj  imaju olakšice, kad su u pitanju porezi i doprinosi, tako da bi poslodavci  plaćali iste poreze i doprinose i na minimalnu neto platu od sadašnjih 700 KM i na minimalac od 1.050 KM. Razlika je samo tih 350 KM neto plate – kaže Ružičić.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRFIJA

On dodaje da se neki poslodavci žale da im je i tih 350 KM problem.

Poslodavci sa kojima sam razgovarao, kažu da bi za njih bio prihvatljiv minimalac od 800 do 900 KM neto. Oni smatraju da je 750 KM, koliko je predložila Unija poslodavaca RS, premalo, čak i za minimalac –kaže Ružičić.

Ružičić ističe da su poslodavci svjesni da moraju povećati zarade, ako hoće da sačuvaju radnu snagu, a da s druge strane imaju sve više problema u ugovaranju poslova.

– Većina naših tekstilaca rade takozvane lon poslove za evropsko tržište, a narudžbe iz EU, prema tvrdnjama poslodacvaca, smanjene su za oko 20 do 30 odsto – kaže Ružičić.

On je istakao pozitivne primjere iz tekstilne branše, gdje pojedini poslodavci šalju radnike na takozvano čekanje.

Iako zakon propisuje da radnicima na čekanju treba da isplaćuju 55 odsto plate, neki poslodavci im daju čak i punu platu, nadajući se da će se stanje na tržištu popraviti i da će se oni vratiti u hale.

-Tako rade oni koji planiraju dugoročno, jer ako danas sutra odbiju nove narudžbe, to im neće mnogo vrijediti, ako u međuvremenu izgube radnike i ako ne bude imao ko uraditi ono što je naručeno – zaključuje Ružičić.

Gazde se prepale hiljadarke

S druge strane, u Federaciji BiH sindikalci tvrde da su se poslodavci „prepali“ povećanja minimalca, pa zato zatvaraju pogone i gase radna mjesta, kako bi se unaprijed „izmakli“ iz žestoke tržišne utakmice, koju nameće EU.

-Iskreno, ne znam ni čega su se toliko uplašili, kad je izvjesno da minimalac u Federaciji BiH neće biti 1.000 KM, kako je najavljivano, bar ne odmah od Nove godine – kaže Zlatibor Kojičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože, obuće i gume Federacije BiH.

Zlatibor Kojčić
FOTO: FTV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kojičić za Srpskainfo podsjeća da je u ovoj branši i bez povećanja minimalca prosječna plata bila 704 marke, plus straž i topli obrok, što je više od famoznih 1.000 KM.

Pročitajte još

Niti znam čega su se gazde toliko prepale, pa za svaki slučaj zatvaraju pogone, niti mi je jasno čime se Vlada Federacije toliko hvali. Šta radnicima znači minimalac od 1.000 KM, ako u tu cifru ulaze i topli obrok i prevoz. To za većinu radnika  nije nikakvo povećanje – kaže Kojičić.

On tvrdi da nije po srijedi nikakva velika kriza, nego nesposobnost naših poslodavaca da se uhvate u koštac sa tržišnom ekonomijom i sve rigoroznijim pravilima EU.

–  Oni ne misle kako je tek radnicima u tržišnoj ekonomiji i kako da oni prežive sa platicom od 500 evra u zemlji u kojoj cijene rastu iz dana u dan – kategoričan je Kojičić.

Inženjeri na minimalcu

Danko Ružičić ističe da su poslodavci svjesni da bi povećanje minimalca nužno moralo dovesti i do povećanje ostalih plata u branši, tako da bi kvalitetan majstor ili majstorica morali imati bar 40 odsto više od minimalca. -To je za poslodavce ključni problem, kad su u pitanju plate. Ali, da imamo granski kolektivni ugovor, kao što ga nemamo, tih problema ne bi bilo. Razlike u platama bi bile jasno definisane i ne bi se dešavalo da i inženjeri i VKV radnici „zvanično“ rade za minimalac – jasan je Ružičić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu