Magazin

(FOTO) Nemaju dijabetičari samo povišen nivo šećera u krvi: Ovo su znakovi da vam upravo on razara organizam

Većina ljudi misli da samo dijabetičari imaju povišen nivo šećera u krvi. Međutim, to nije istina.

(FOTO) Nemaju dijabetičari samo povišen nivo šećera u krvi: Ovo su znakovi da vam upravo on razara organizam
FOTO: MILAN ŽIVKOVIĆ/ŽENA.BLIC.RS

Svaka osobe može da pati od ovoga, a da ne vidi štetu koja je načinjena nervima, krvnim sudovima i organima.

Da vam se to ne bi dogodilo i da biste spriječili komplikacije koje konstatno povišen šećer može da izazove, važno je da prepoznate simptome koji upozoravaju i preduzmete odgovarajuće mjere.

Masnoće oblažu organe

Fruktoza, sastojak šećera tjera jetru da efikasnije skladišti masti i to na čudnim mjestima. Vremenom dolazi do stvaranja masnih naslaga oko jetre, što izaziva oboljenje jetre, koje je bilo rijetko prije osamdesetih godina prošlog vijeka.

Povećavanje vjerovatnoće za nastanak povišenog šećera u krvi.

Svakih dodatnih 150 kalorija dobijenih uslijed unosa šećera dnevno povećava šanse da se dobije dijabetes za 1,1 posto.

FOTO: FOTO: DARKO BASARA/RINGIER
FOTO: FOTO: DARKO BASARA/RINGIER

Povišen holesterol

Kad se izuzmu osobe sa visokim holesterolom i/ili dijabetesom i gojazne osobe, kod osoba koje unose mnogo šećera bilježi se najveći porast lošeg holesterola i opasnih triglicerida, i ujedno smanjenje nivoa dobrog holesterola (HDL).

Prekomjerni šećer dovodi to toga da jetra proizvodi više lošeg holesterola dok u isto vrijeme sprječava organizam da ga izbaci.

Pročitajte još

Srčana oboljenja

Srčana oboljenja i dijabetes su usko povezani. Srčani i moždani udar su najveći uzročnici (65 odsto) smrti kod osoba sa dijabetesom tipa 2.

Krvni pritisak

Dolazi do prekomjernog lučenja insulina, koji loše utiče na sistem za cirkulaciju i na arterije. Hronični visoki nivo insulina izaziva brži rast mišićnih ćelija oko krvnih sudova, a to uzrokuje stvrdnjavanje zidova arterija, što je korak do visokog krvnog pritiska.

Proždrljivost

Redovno unošenje velikih količina šećera ometa slanje poruka mozgu da smo siti. Leptin, hormon koji šalje signale da smo siti, ne vrši svoju funkciju, dok fruktoza koju smo kroz šećer unijeli stalno izaziva glad.

Zavisnost od šećera

Šećer izaziva lučenje hemikalija koje utiču na centar za zadovoljstvo u mozgu, to jest na lučenje opioida i dopamina. Kao i kod osoba koje uzimaju drogu, u ovom slučaju razvija se tolerancija na šećer, što znači da je potrebno sve više šećera da bi se postigao osjećaj zadovoljstva.

Prilikom proučavanja uticaja šećera na pacovima primijećeno je da životinje počinju da cvokoću zubima, imaju tremor, drhtanje i postaju anksiozne kada im se oduzme šećer.

umor
FOTO: 101 CLINIC SERBIA/ YOUTUBE/ SCREENSHOT

Umor

Previše šećera u organizmu dovodi do stalnog osjećaja umora. Dolazi do stalnih promjena nivoa šećera u krvi, zbog čega organizam traži da jedete nešto slatko, i tako se vrtite u začaranom krugu.

Depresija

Postoji veza između depresije i uzimanja slatkiša. Osobe koje jedu puno slatkiša vremenom postaju sklonije depresiji.

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu