Gutanje stranih predmeta kod male djece čest je problem koji može imati ozbiljne posljedice. Roditelji se često suočavaju s pitanjima o tome kako da zaštite djecu, kako prepoznati simptome i kada je neophodno potražiti ljekarsku pomoć.
U razgovoru s pedijatrom donosimo odgovore na najčešća pitanja koja brinu roditelje, uz praktične savjete za prevenciju i prvu pomoć.
Do kog uzrasta su djeca sklona gutanju predmeta?
– Djeca su najsklonija gutanju predmeta između 1. i 3. godine života. Najkritičniji period je oko prve godine kada djeca istražuju svijet. To je takozvana oralna faza, kada sve stavljaju u usta. Prohodavanjem djeteta okolina mu postaje potpuno dostupna i tada roditelji moraju imati apsolutni nadzor, jer dijete može progutati sitne predmete, poput dijelova igračaka, novčića ili baterija – kaže doktor Gabriel.
Šta su najčešći predmeti koje djeca gutaju?
– Najčešće su to sitne plastične perlice od dijelova nakita, novčići, male baterije, bombone, kokice – navodi on.
Zatim je objasnio i šta sve može da bude opasno po djecu, u blizini kojih predmeta nikako ih ne treba ostavljati bez nadzora.
– Dijete uzrasta 1-3 godine nikako ne ostavljati bez nadzora. To je period učenja i istraživanja svijeta oko sebe. Kućna hemija, sredstva za čišćenje i lijekovi moraju biti potpuno sklonjeni i van domašaja djece. Ta sredstva vrlo brzo i trajno mogu narušiti zdravlje djeteta, a tada je neophodna brza ljekarska intervencija -priča dr Gabriel, pa dodaje:

– Takođe, želim naglasiti da je kod nas najčešći razlog za bronhoskopiju (dijagnostičko sredstvo kojim uklanjamo opstrukciju disajnih puteva) gutanje kokica, PEZ bombona i kikirikija. Pedijatrijski savjet u svijetu je da se, na primjer, kokice ne daju djeci do četiri pune godine, kao ni sitne bombone – istakao je on.
U razgovoru sa pedijatrom Gabrielom Vidovićem razgovarano je i o simptomima koji ukazuju na to da je dijete progutalo strano tijelo.
– Zavisno od lokalizacije stranog tijela zavise i simptomi koje će dijete ispoljiti. Ukoliko je sitno strano tijelo u disajnom putu možete vrlo lako prepoznati da se radi o stranom tijelu. Takvo dijete intenzivno i zacenjivački kašlje, bori se za vazduh, isprekidano priča. Bez panike i smireno krenuti u pružanje prve pomoći izvođenjem tzv. Hajmlihovog manevra. Većem djetetu prići sa leđa, stisnutu pesnicu 2-3 cm postaviti iznad pupka, a drugom rukom preko stisnute pesnice potiskivati je od dijafragme gore ka grudnom košu. Nekoliko puta ponavljati manevar dok se strano tijelo ne izbaci – objašnjava on.
– Kod manje djece se taj manevar ne izvodi. Umjesto toga, dete treba osloniti grudima na otvoren dlan, a drugom rukom lagano udarati između lopatica. Najvažnije je ostati pribran, jer uspjeh prve pomoći zavisi od smirenosti i pravilnog ponavljanja postupka. Nakon što strano tijelo ispadne, odmah pozovite službu hitne pomoći – naglašava doktor On upozorava na još jednu stvar.
– Ovdje je važno da naglasim da nikako ne gurate prste djetetu u usta, jer tim postupkom strano tijelo možete potisnuti dublje u disajni put i tako otežati pomoć i manevar – zaključuje on.
On je istakao i razlike u simptomima koje djeca ispoljavaju, a koji se razlikuju prema samoj vrsti stranog tijela koje dijete proguta.
Ukoliko je strano tijelo progutano, simptomi su vezani za stomačnu simptomatologiju. Ako se radi o hemijskim sredstvima ili lijekovima, simptomi trovanja uključuju mučninu, povraćanje i bol u trbuhu.
Većina glatkih i manjih progutanih tijela spontano i bez tegoba biva izbačena napolje defekacijom (stolicom djeteta).
Ono što zahtjeva hitan ljekarski pregled i brzu dijagnostiku su veći novčići i male baterije.
– Molim roditelje da se odmah obrate ljekaru – akcentuje pedijatar.
A u kom slučaju se odmah ide kod ljekara?
– Kod progutanih stranih tijela hitnu dijagnostiku i terapiju zahtjeva gutanje malih baterija jer one dovode do korozivnih rana jednjaka ili želuca kao i sva strana tijela koja veličinom ne mogu da budu izbačena stolicom. Na primjer, ako dijete proguta veliki novčić, može ispoljiti intenzivan bol u trbuhu, stomak se naduje, nema gasova niti defekacije, što ukazuje na stanje poznato kao opstruktivni ileus – otkrilo se u razgovoru sa pedijatrom Gabrielom Vidovićem.
Kada je neophodno da se strano tijelo ukloni hirurški i kako izgleda ta procedura?
– Na sreću, većina progutanih stranih tijela ne zahtjeva nikakve mjere. Najčešće se u roku od 24–48 sati izbacuju stolicom – kaže pedijatar, pa dodaje da se nakon brze dijagnostike i lokalizacije stranog tijela, najčešće rade dvije procedure:
Endoskopija – vađenje stranog tijela iz jednjaka ili želuca.
Bronhoskopija – vađenje stranog tijela iz disajnog puta.
– Hirurške procedure su veoma retke i primenjuju se kod korozivnih rana izazvanih kiselinama ili bazama, kao i kod većih stranih tijela koja dovode do opstrukcije u trbuhu – zaključuje on.
Gabriel podsjeća i da oštra strana tijela koja mogu povrediti digestivni sistem, male baterije ili sva korozivna sredstva zahtjevaju neodložan ljekarski pregled i dijagnostiku.
Pitali su ga koja bi bila njegova poruka roditeljima kada je u pitanju prevencija i brza reakcija na ovakve situacije.
– Ostati pribran, brzo razmišljati i nadzirati dijete. Edukovati se oko prve pomoći – podvlači on, pa dodaje:
– Cilj ovog teksta i tema nas pedijatara iz Prime Medical Kids je edukativnog karaktera, kako bismo roditelje oslobodili straha i edukovali da u svakom trenutku pruže prvu pomoć svom djetetu.
Na kraju bih želio da naglasim da, pored svih bolesti kojima su izloženi naši mališani, statistika pokazuje da je zades (nesreća) najveći uzročnik smrtnosti kod djece – uključujući strana tijela, padove, povrede, trovanja i saobraćajni traumatizam – zaključuje doktor, prenosi Nova.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu