Društvo

(FOTO) Zašto je ova narodna namirnica postala luksuz: Krompir pobijedio limun i banane u CJENOVNOM RATU

Tako nekakvo vrijeme došlo da nekad „sirotinjska namirnica“ postaje sve skuplja. I ko bi mogao i da pomisli da će kilogram krompira biti skuplji od kilograma banana, limuna ili brašna.

(FOTO) Zašto je ova narodna namirnica postala luksuz: Krompir pobijedio limun i banane u CJENOVNOM RATU
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

I nije samo ova biljka, omiljena na većini trpeza, dostigla visoke cijene. Zelena salata je 4 marke, kilogram pasulja kuruzara 20, a žuta babura paprika 10 KM.

Kada su ljudi počeli da komentarišu da je cijena krompira „narasla preko noći“, da će musaka koštati više nego tepsija, da će i njega kupovati na komad, provjerili smo na pijaci i u prodavnicama da li je to stvarno tako. I jeste.

Doduše, u marketima možda naletite na akciju, pa prođete nešto bolje. Ali taj krompir, kako kažu prodavci, nije domaći kao njihov koji oni cijene i do 3,50 marke za kilogram.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Na banjalučkoj pijaci glamočki krompir košta 3 marke, dok mladi domaći ide od 3 do 3,50 marke. Prodavci tvrde da je domaći i da mu je cijena zato takva. Kako kaže jedna prodavačica, krompir koji ona prodaje je najzdraviji koji može da se ponudi. Uvjerava da će godina biti teška, prinosi loši i da je nije isključeno da bude i skuplji, ako ga ne bude dovoljno.

-Veći proizvođači nisu zadovoljni prinosom. Glamočki je najtraženiji i najprodavaniji, ali nema boljeg od ovog mladog – uvjerava nas ona.

Koji ide bolje?

Cijena bijelog i crvenog je ista, ali kaže da za „nijansu“ bolje ide prodaja crvenog. Na pitanje zašto krompir košta 3 i 3,50 marke, kaže da je to zbog velikih troškova proizvodnje i plasmana na tezge.

Zanimljivo je da se u marketima krompir može naći po nešto pristupačnijim cijenama. Košta od 2,50 do 2,80 maraka za kilogram. Oni kojima je krompir jedna od najvažnijih namirnica za ručak, kažu da je sada preskup.

-Prije nekoliko godina mogli ste da kupite krompir za 0,80 KM ili marku. Sada je tri puta otišao gore. A krompir je krompir. Ne može da ima neki specijalan ukus u odnosu na ostale. I ne vjerujem da je ovdje domaći. Svi pišu domaći, a ko može da garantuje. Zato idem u prodavnice, jer ponekad bude i do marku jeftiniji nego na pijaci – kaže Slobodanka R.

Krompir je uvijek bio posmatran kao hrana za siromašne. U prošlosti, bio je dostupan i pristupačan i konzumirale su ga niže društvene klase. Razlog tome leži u visokoj energetskoj vrijednosti krompira i njegovoj prilagodljivosti uzgoju u različitim klimatskim uslovima. I dalje se može smatrati pristupačnom hranom, ali mu cijena raste.

-Cijena krompira, koji je skuplji od nekih vrsta voća, može da utiče na izbore potrošača – kratko poručuje stariji gospodin koji sa pijace u kesi nosi jabuke i narandže.

Pročitajte još

Kada se uporedi cijena, vidi se da je krompir skuplji od banana, narandži i limuna koji koštaju oko 2,50 KM za kilogram. Skuplji je od kilograma jabuka, ali i pšeničnog i kukuruznog brašna. Kilogram mladog ili glamočkog krompira skuplji je i od kilograma luka, mandarina ili kruška.

Ali, ima i namirnica koje su skuplje od njega. Naprimjer, kilogram zelene salate je 4 marke, kivija 5, gljiva od 5 do 8 maraka, prebranca 8. Dvadeset maraka trebalo bi izdvojiti za kilogram pasulja kuruzara i to ako imate sreće, pa naletite na tu cijenu. Inače košta oko 25 KM. Prodavci tvrde da je baš ova vrsta pasulja skupa jer je jedini koji „se ne pršće“ i potpuno je prirodan.

„Nebesku cijenu“ imaju i paprike. U marketima žuta babura košta 9,99 KM za kilogram, zelena 9, a crvena 8 maraka. Ona iz uvoza je 6,50 maraka. Crvena roga je 6 maraka, a paprika feferoni crvena čak 12 KM. Tikvica je 3,59, a kilogram parlidžama 6 maraka. Blitva je 4, mladi luk 8, a mladi kupus skoro 4 marke.

Oni koji su se poželjeli paradajza, kilogram će da plate i do 4,50 marke, kilogram peršuna je 9, dok je mrkva najpristupačnija jer košta manje od 2 marke.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu