Ponekad, kontinuirano nizak krvni pritisak ili nagli pad krvnog pritiska mogu dovesti do zabrinjavajućih simptoma, pa čak i ozbiljnih zdravstvenih problema.
Očitavanje krvnog pritiska sadrži dva broja: sistolni pritisak i dijastolni pritisak.

Sistolni pritisak je najviši ili prvi broj u vašem očitavanju krvnog pritiska; ukazuje na pritisak u vašim arterijama kada vaše srce pumpa krv.
Dijastolni pritisak je donji broj, koji pokazuje pritisak u vašim arterijama dok se vaše srce puni krvlju.
Ako je vaš krvni pritisak 120/80 milimetara žive (mm Hg) ili niži, smatra se normalnim.
Generalno, ako je očitavanje krvnog pritiska ispod 90/60 mm Hg, ono je abnormalno nisko i naziva se hipotenzija.
Neki odrasli redovno imaju krvni pritisak u hipotenzivnom opsegu, ali nemaju nikakve simptome i ne zahtjevaju liječenje.
U ozbiljnim slučajevima, međutim, nizak krvni pritisak može dovesti do smanjenog snabdijevanja kiseonikom i hranljivim materijama u vašem mozgu i drugim esencijalnim organima, piše Evridej helt.
Svako može razviti hipotenziju, ali je veća vjerovatnoća da će je doživjeti određene grupe ljudi.
Postoje i različite vrste niskog krvnog pritiska. Na primjer, ortostatska (pozicijska) hipotenzija se javlja kada ustanete nakon što sjedite ili legnete. Češće je kod starijih osoba.
Simptomi hipotenzije (niskog krvnog pritiska), većina ljekara ne smatra hipotenziju problemom osim ako nije povezana sa određenim znacima i simptomima, prema Američkom udruženju za srce. To su:
Konfuzija ili problemi sa koncentracijom
Vrtoglavica
Nesvjestica
Umor
Bol u vratu ili leđima
Zamagljen vid
Mučnina
Lupanje srca
Kratak dah
Šta je opasno nisko očitavanje krvnog pritiska? Ne postoji specifičan broj za koji se svakodnevni krvni pritisak smatra preniskim, iako je sve ispod 90/60 mm Hg klinička definicija hipotenzije.
Međutim, kada je nizak krvni pritisak praćen bilo kojim od gore navedenih opasnih simptoma, vrijeme je da potražite medicinsku pomoć, prenosi Penzionisani.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu