Društvo

"HLA testiranje je jako potrebno" Načelnica Klinike za onkologiju podržala humanitarnu akciju "S ljubavlju hrabrim srcima"

Načelnik Klinike za onkologiju Univerzitetskog kliničkog cetra Republike Srpske Zdenka Gojković rekla je da je veoma značajno osnivanje registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija, kao i laboratorije za HLA tipizaciju tkiva, ističući da tradicionalno donatorska veče "S ljubavlju hrabrim srcima" svake godine donese pružanje novih zdravstvenih usluga u UKC-u.

S ljubavlju hrabrim srcima
FOTO: KABINET PREDSJEDNIKA REPUBLIKE SRPSKE

Gojkovićeva je istakla da je HLA testiranje najviše potrebno za pacijente koji boluju od hematoloških bolesti.

-Kada je riječ o onkologiji, odnosno malignim bolestima solidnih tumora, najčešće se indikuju kod takozvanih refraktornih karcinoma testisa. To su pacijenti koji su liječeni, ali su u jednom momentu došli u situaciju da bolest više ne reaguje na primijenjene citostatike, da se zahtijevaju agresivniji protokoli i u toj situaciji je potreban poseban pristup, odnosno transplantacija sa matičnim ćelijama- navela je Gojkovićeva.

Ona je rekla da HLA znači humani leukocitni antigen i dodala da se HLA tipizacija koristi i kod transplantacije organa i kod imunoloških bolesti, kao što je lupus eritematodes, ankilozirajući spondilitis, kao i kod niza imunoloških procesa.

Gojkovićeva je naglasila da bi bilo značajno da bude sačinjen registar potencijalnih donora sa određenim tipom antigena i da bi se u tom registru onda mogli tražiti donori koji bi pacijentu kojem je to potrebno mogli dati matične ćelije.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ona je dodala i da postoji nekoliko različitih vrsta tipizacije matičnih ćelija.

-Postoji alogenična transplantacija gdje od pacijenta uzimamo matične ćelije, pa mu onda dajemo visoke doze citostatika da bismo što više uništili i tumorsko tkivo, tumorske ćelije. To je jako zahtjevno, tada se u potpunosti uništavaju i bijela krvna zrnca, neutrofili jer visoke doze citostatika to rade- objasnila je Gojkovićeva.

Ona je dodala da ti pacijenti budu u posebnim sobama izolacije i pod posebnim uslovima jer su veoma podložni infekcijama.

-Kada se to odradi onda se ponovo daju, usađuju matične ćelije, one traže svoje mjesto i započinju novi rast i razmnožavanje u organizmu da bi mogle adekvatno odgovoriti kroz imuni sistem i da se dalje liječi pacijent- ukazala je Gojkovićeva.

Ko može donirati matične ćelije?

Ona je navela da se matične ćelije mogu uzeti i od nekoga drugog ko je podudaran, najčešće je to član uže porodice – brat, sestra, roditelji, ali kad njih nema, onda se u registru traži najpodudarniji donor.

Gojkovićeva je rekla da je pandemija virusa korona mnogo toga prekinula, navodeći da su hematolozi prošli edukaciju za tipizaciju i transplantaciju, te da je u UKC-u posebno pripremljena soba gdje bi se to radilo, ali je onda počela pandemija i prioritet je bio spasavanje života.

Pročitajte još

Ona je istakla da je HLA testiranje i te kako potrebno, kao i registar dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija, a dalji korak je trasplantacija, dodavši da u ovom momentu pacijenti iz Republike Srpske idu u ustanove u Srbiji.

Govoreći o značaju tradicionalne donatorske večeri “S ljubavlju hrabrim srcima”, Gojkovićeva je ukazala da je riječ o velikoj humanitarnoj akciji, podsjetivši da su u prethodnoj nabavljeni inkubatori za bolnice u Republici Srpskoj.

-Nabavljen je i inkubator za transport bebe, ako se nešto dogodi da se mogu transportovati u drugu ustanovu, a po jedan su dobile i bolnice na Kosovu i Metohiji i u Livanjskom kantonu- rekla je Gojkovićeva.

Ona je naglasila značaj izgradnje roditeljske kuće za smještaj majki i djece koji dolaze na terapiju na onkološku pedijatriju.

-Mnogo aktivnosti je sprovedeno koje su i te kako značajne. Velika je stvar da donatorsko veče `S ljubavlju hrabrim srcima` ostane kao tradicija i uvijek će biti nešto što će nam trebati, pogotovo u oblasti onkologije. To je danas najpropulzivnija grana medicine, tu se svakodnevno nešto događa, dolaze novi molekuli, novi lijekovi, koji naprave do tada nezamislive iskorake u liječenju- ukazala je Gojkovićeva.

Ona je apelovala da građani Republike Srpske pozovu humanitarni broj 1411 i tako doprinesu osnivanju laboratorije za HLA tipizaciju tkiva pri Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, koja će unaprijediti cjelokupno republičko zdravstvo.

-Rekla sam i kolegama zaposlenim na Klinici da ne zovu samo jednom, nego više puta, svaka KM je dobrodošla u prikupljanju tih sredstava- navela je Gojkovićeva.

Četrnaesto donatorsko veče “S ljubavlju hrabrim srcima” pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika biće održano u Banjaluci 28. decembra s ciljem prikupljanja sredstava za uspostavljanje registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija.

Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske iskazao je potrebu za uspostavljanjem registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija hematopoeze Republike Srpske, odnosno, osnivanje laboratorije za HLA tipizaciju tkiva pri ovom zavodu.

Osnivanjem laboratorije pri Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, te uspostavljanjem registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija, građanima Srpske koji su oboljeli od bolesti koje ugrožavaju život kao što su leukemija, aplastična anemija, imune deficijencije i urođeni poremećaji metabolizma, biće omogućeno da se pretraživanjem baza vlastitog i svjetskog registra pronađu nesrodni davaoci koji bi bili podudarni sa primaocem.

U okviru akcije do kraja decembra biće aktivan i “M:telov” humanitarni broj 1411.

Za uplate donacija fizičkih i pravnih lica Ministarstvo finansija Republike Srpske otvorilo je kod Banke Poštanske štedionice Banjaluka račun posebnih namjena 571-010-00002700-15, kao i devizni račun IBAN BA:395710070400006774 /partija: 0070400000067/.

Prethodno su ove donatorske večeri organizovane 2010. godine za djecu oboljelu od malignih bolesti, 2011. za djecu sa posebnim potrebama i poremećajima u razvoju, te 2012. za djecu oboljelu od dijabetesa melitusa tipa jedan.

Za djecu sa autizmom organizovano je donatorsko veče 2013. godine, a za izgradnju roditeljske kuće 2014. godine, za djecu sa rijetkim genetskim oboljenjima 2015, dok je 2016. godine donatorsko veče bilo organizovano za Centar za prevenciju razvojnih poteškoća “Za majku i dijete”.

Donatorsko veče “S ljubavlju hrabrim srcima” organizovano je 2017. godine za Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, 2018. za djecu sa poteškoćama pokreta, a 2019. za djecu sa poteškoćama u razvoju za osnivanje dnevnih centara u Trebinju i Banjaluci.

Za osnivanje prve banke humanog mlijeka donatorsko veče bilo je organizovano 2020. godine, 2021. godine za nabavku prevoznih sredstava za 33 udruženja u okviru Saveza udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Republike Srpske, a prošle godine za nabavku savremenih transportnih inkubatora za porodilišta u Srpskoj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu