Banjaluka

Horor i za pješake i vozače: Prolazak Subotičkom ulicom zimi živa muka (FOTO)

Prolazak dijelom Subotičke ulice, u vrijeme kiša i snijega, veliki je problem i za vozače i pješake u Banjaluci. Uska, a sa strane ogromne rupe i blato.

Automobil prolazi Subotičkom ulicom
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Kada naiđe autobus ili kamion, svi moraju da bježe totalno desno, a pješaci gledaju kako da ne upadnu ogromne lokve.

Proći ovom ulicom, koja je jedna od najprometnijih u gradu, jer je žila kucavica za naselje Šargovac i dio Drakulića, ponekad je vrlo teško. Posebno u vrijeme odlaska i povratka mještana s posla. Vozači i pješaci s kojima smo razgovarali u ovoj ulici poručuju da je krajnje vrijeme da se nadležni pozabave ovim problemom, jer je svake godine sve teže prolaziti ovom ulicom.

Šargovačka u prednosti zbog političara

– Ovom ulicom prolazi autobus javnog prevoza i neshvatljivo je da nije bila među prioritetima Grada prilikom rekonstrukcije. Asfalt je uzak, a i ono što ima osulo se sa strane. Stvorile su se rupe, blato, voda. Na početku ulice su kafane, pekara, prodavnica, stovarište pijeska, a u nastavku motel, skladište građevinskog materijala i brojne radnje. Autom staje kako ko hoće. Još kada naiđu pješaci, posebno putnici gradskog prevoza, nastaje pravi horor za vozače, a sramota za sve u Banjaluci – kaže vozač koji živi u ovoj ulici.

Dodaje kako je, vjerovatno iz političkih razloga, ova ulica prije nekoliko godina preskočena u rekonstrukciji. Priča i kako je uređena Šargovačka ulica, koja se nastavlja na nju.

Sargovac suboticka rupe saobracaj
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Sargovac suboticka rupe saobracaj
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Sargovac suboticka rupe saobracaj
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Pretpostavljam da je razlog što u tom kraju žive neki političari i biznismeni. Ali, ako jednog dana Subotička i bude sređena, siguran sam da će za nekoliko dana ponovo biti prekopana i da nijedan šaht neće biti u nivou asfalta, jer očigledno u Banjaluci ne postoji stručnjak za te radove. Niti inspekcije kontrolišu masovno uništavanje saobraćajnica – ogorčeno poručuje mještanin.

Starija sugrađanka, koja je pješačila pored puta, priča kako je s prvim kišama obavezna gumena obuća, jer se doslovno hoda po vodi. Poručuje kako joj je neshvatljivo da je dio Subotičke, od mosta, uređen, a dio koji je u najgorem stanju nikako da dođe na red.

Pročitajte još

– Svako malo vidim ja neke ljude, kao nešto tu mjere, premjeravaju, ali od radova ništa. Ovo je strahota. I za nas koji pješačimo, i za vozače. Jednom stranom puta ne idemo jer nema prostora, bukvalno vozači mogu da nas zakače retrovizorom. Pa idemo ovom koja je puna lokvi i blata. Sramota kako nikako ovaj problem da dođe na red – kaže Mira P.

Krkljanac na putu

Kako smo se uvjerili, kada skrenete sa tranzita u ovu ulicu dočeka vas krkljanac. Gomila vozila koja prolazi, ali i veliki broj parkiranih. Nailazi i autobus, pa kamion natovaren drvima. Neviđena muka za vozače. Voze minimalnom brzinom preko velikih i dubokih rupa. Pješaci koji su se zatekli bukvalno nemaju gdje više da se sklone.

– Pogledajte ulicu samo koji metar dalje. Široka, imaju trotoare i rasvjetu. Milina za hodati. Zašto to ne urade na početku ulice? Šta se toliko čeka? Svaki dan idem do prodavnice i pekare i izgubim puno vremena sklanjajući se od vozila, čekajući da se mimoiđu, da me neko pusti. Nije se jednom desilo da me neko isprska vodom totalno, jer je uletio u ogromnu rupu. Vozačima kojima prolaze ovuda svaka čast na strpljenju i snalažljivosti – priča još jedna mještanka Šargovca.

Ovo je još samo jedan od primjera gdje su pored saobraćajnica velike rupe, ali i na samom asfaltu.

Kako što smo već pisali, i Prva kuljanska, koja vodi kroz naselje, uska je, a pored asfalta rupa do rupe. Proći, a ne oštetiti automobile prava je lutrija. Mještani su nam ispričali kako je, kada je padala kiša, a zbog vode se nije vidjelo gdje se koja rupa nalazi, jedna od komšinica upala svojim vozilom i doslovno odvalila točak. I mještani Motika trebaju da imaju otvorene četvoro očiju da bi prošli bezbjedno uskom ulicom. I u Tuzlanskoj ulici rupa je do rupe, a mještani kažu da je svaka vožnja slalom.

Ko daje nalog za sanaciju?

Grad Banjaluka smo pitali na osnovu kojih razloga ili kriterijuma se određuje koje ulice će biti sanirane i da li građani sami treba da prijavljuju kada primjete rupe pored puta ili ulegle šahtove. Odgovoreno nam je da Odjeljenje za saobraćaj i puteve, nakon ugovaranja poslova na redovnom održavanju gradskih asfaltnih saobraćajnica, izdaje naloge izvođaču radova za sanaciju nastalih oštećenja na svim gradskim saobraćajnicama, a u zavisnosti od stepena oštećenja.

– Na stvaranje oštećenja saobraćajnih površina, u vidu udarnih rupa, ulegnuća kolovoza, kolotraga, mrežaste pukotine, poklopci šahtova, utiče više faktora kao što su neadekvatna odvodnja, starost kolovoza, zamor zastora – materijala, neizgrađeni asfaltni habajući slojevi, dejstvo temperature i drugi faktori – objašnjavaju iz Grada.

Na pitanje da li neko obilazi teren i uočava probleme sa saobraćajnicama dobili smo odgovor da se evidentiranje nastalih oštećenja na javnim površinama radi na osnovu redovnog obilaska saobraćajnica predstavnika Odjeljenja za saobraćaj i puteve, prijave građana, policije, komunalnih organizacija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu