Ovo je pokazala studija ljekara sa Univerziteta Harvard, čiji je zaključak da osobe koje jedu najmanje dvije porcije jogurta nedjeljno mogu da smanje rizik od raka debelog crijeva uzrokovanog bakterijama za 20 odsto.
Istraživači su posmatrali tumore raka debelog crijeva uzrokovane bifidobakterijumom, vrstom bakterije koja pomaže u varenju vlakana i sprečavanju infekcija.
Međutim, višak nivoa može dovesti do upale u debelom crijevu, što oštećuje ćelije i uzrokuje njihovo rast van kontrole, što dovodi do raka.

Istraživači vjeruju da zdrave bakterije, uključujući bifidobakterije, koje se nalaze u fermentisanoj hrani kao što je jogurt, mogu da smanje količinu štetnih bakterija koje žive u crijevima, smanjujući rizik od raka debelog crijeva izazvanog bakterijama. Međutim, nisu pronašli vezu između jogurta i smanjenog rizika od raka debelog crijeva uzrokovanog drugim faktorima kao što su geni, gojaznost i izlaganje hemikalijama.
Doktor Andrev T. Čan, šef Odjeljenja za kliničku i translacionu epidemiologiju u Opštoj bolnici u Masačusetsu, rekao je da ovaj rad dodaje sve veći broj dokaza koji ilustruju vezu između ishrane, mikrobioma crijeva i rizika od kolorektalnog raka:
– To nam pruža dodatni put da istražimo specifičnu ulogu ovih faktora u riziku od kolorektalnog karcinoma kod mladih ljudi.
Nedavni dokazi sa Univerziteta Džons Hopkins sugerišu da bakterije imaju ulogu kod najmanje polovine pacijenata sa rakom debelog creva bez porodične istorije bolesti.
Doktor Tomotaka Ugai, jedan od viših autora studije, kazao je da se dugo vjerovalo da su jogurt i drugi fermentisani mliječni proizvodi korisni za zdravlje gastrointestinalnog trakta.
– Naša nova otkrića sugerišu da ovaj zaštitni efekat može biti specifičan za tumore pozitivne na bifidobakterije – rekao je Ugai, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu