Magazin

I ovaj predmet iz kuhinje ima "rok trajanja": Ovo su znaci koji vam ukazuju da dasku za sječenje TREBA BACITI

Dasku za sječenje posjeduje svaka domaćica u svojoj kuhinji, a pravilo je da ona mora da bude drvena, jer se na njoj manje bakterija zadržava.

Mljeveno meso
FOTO: FREEPIK

 Obično se pere samo vodom, ali često se koristi i deterdžent za sudove. Na dasku za sječenje ne obraća puno ljudi pažnju, ali postoje znaci koji vam ukazuju da joj je prošao rok trajanja i da mora da se baci.

Domaćice obično koriste dasku za sječenje predugo i ne obaziru se na to da li ima pukotine. Ipak, to su znaci da će ostaci hrane da se zadržavaju, ali i tečnost. Koliko god dobro da operete, nećete moći da uklonite sve, a to znači da će se na dasci skupljati bakterije.

Pročitajte još

Osim što pukotine ružno izgledaju, bilo na drvenoj ili plastičnoj dasci, tu mogu da se zadrže čestice hrane i da se skuplja vlaga. Nakon pranja, čišćenje krpom je još gori potez, jer tako bakterije možete da prenesete na nju, a onda i na ostale površine. Zato kada se pojave pukotine na dasci, obavezno je bacite.

Bez obzira što drvene daske nude prirodnu antibakterijsku zaštitu, možete da koristite i plastičnu ili onu od bambusa, samo ih redovno mijenjajte. Sara Bir, saradnica u Jednostavnim receptima, ističe mnoge prednosti i nedostatke različitih materijala u Vodiču za daske za sječenje, piše Stvar ukusa.

Sara to dobro objašnjava: „Znajte da je svaki materijal daske za sječenje bezbjedan sve dok se pridržavate preporučenih praksi rukovanja hranom i higijenskih uslova.“ Ona dalje dijeli savjete o čišćenju kako biste maksimalno iskoristili vašu dasku za sječenje, a njena preporuka je da je očistite odmah nakon što upotrebe. Takođe savjetuje da voće i povrće siječete prije mesa i ribe.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu