Iako danas većina marketa u ponudi ima ogroman broj i vrsta sireva od oštrih i aromatičnih, mekanih ili tvrdih do smrdljivih – moglo bi vas iznenaditi koji je od njih najnezdraviji, piše Eatthis.
Iako smo svjesni kako sir nije najpoznatiji po svojim prednostima za zdravlje, to ne znači da ga treba izbjegavati.
– Sve vrste hrane, uključujući sir, mogu se konzumirati umjereno – kaže nutricionista Tobi Amidor.
Ipak, neki sirevi sadrže nevjerovatnu količinu zasićenih masti, što može imati negativan uticaj na vaše zdravlje, a u kategoriji sireva najviše vam može naškoditi plavi sir. Naime, samo 135 grama plavog sira sadrži zapanjujućih 25 grama zasićenih masti, što ga čini najnezdravijim sirom koji možete izabrati.
– Ishrana bogata zasićenim mastima povezana je s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti – ističe Amidor i napominje da zasićene masti dokazano povećavaju opasne nivoe LDL holesterola u telu, prema Harvard Healthu, što može povećati vaš rizik od srčanih bolesti, srčanog udara ili moždanog udara.
Uz to, redovno konzumiranje velikih porcija plavog sira (ili bilo koje druge hrane koja je bogata zasićenom hranom) može dovesti do debljanja. Plavi sir nije samo bogat masnoćom, već sadrži i izuzetno male količine konjugirane linolne kiseline (CLA) — tačnije zdrave masnoće za koju studije pokazuju da pomaže u sprečavanju gojaznosti i mogućem smanjenju upala. Drugim riječima, plavi sir poput na primjer gorgonzole ili blue stiltona nema puno dobrih svojstava, osim što je ukusan i rado ga jedemo, piše Krstarica.
– Uzimajući u obzir da dijetetske smernice za Amerikance 2020.-2025. preporučuju da vaša ishrana ne smije da premaši više od 10 odsto zasićenih masti dnevno, preporučene su samo izuzetno male porcije sira s visokim udjelom zasićenih masti, i to one od 30-ak grama – poručuje za kraj Amidor.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu