Banjaluka

Ide li najveći grad Srpske ponovo u privremeno finansiranje: U budžetu novca kao nikad, a Banjaluci PRIJETI NOVA KRIZA

Pored političke krize koja se već ustalila u najvećem gradu Srpske, na pomolu je i nova finansijska blokada.

Ide li najveći grad Srpske ponovo u privremeno finansiranje: U budžetu novca kao nikad, a Banjaluci PRIJETI NOVA KRIZA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Izjave vladajućih u Banjaluci pokazuju da će najvjerovatnije biti ponovljen scenario sa početka godine.  Naime, Banjaluka je prvo išla sa privremenim finansiranjem, a nakon višemjesečnih natezanja, budžet za ovu godinu usvojen je tek polovinom aprila. Ako je suditi prema nedavnim dešavanjima, grad na Vrbasu to očekuje i u 2022. godini. 

Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković kaže da nove opstrukcije odbornika, koji čine većinu u Skupštini grada, vode ka još jednoj finansijskoj krizi, a koplja će se ponovo lomiti na leđima građana.

– Iako imamo za 17 miliona KM veći budžet, a u kasi ukupno 40 miliona KM, ta sredstva ne možemo trošiti. Odbornici skupštinske većine su prolongirali javnu raspravu o rebalansu budžeta na 20 dana, što znači da će javna rasprava tek doći i proći krajem novembra, a onda na scenu stupa zakazivanje sjednice. Jasnom, matematičkom računicom dolazimo do toga da o Prijedlogu rebalansa možemo razgovarati tek krajem decembra. To znači da se rebalans mora potrošiti za 3-4 dana, a mi smo ga predložili početkom septembra. Nikad više novca u budžetu, a nikad manje mogućnosti da se troši – istakao je Stanivuković.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Podsjetio je na to da je predložio vanrednu sjednicu, ali da skupštinska većina nije imala sluha za taj prijedlog.

– Prethodna sjednica je trajala 40 dana, oni na to daju još 20 dana javne rasprave, što je preko 61 dana priče o Nacrtu. S druge strane, mi smo već pripremili Prijedlog nacrta budžeta za narednu godinu, tako da imamo dovoljno vremena za diskusiju. Ponovo pozivam sve odbornike da se sastanemo u skupštinskim klupama, da što prije rapravljamo o budžetu za narednu godinu, kako se ne bi ostvarila moja pretpostavka da je njihov cilj privremeno finansiranje – zaključio je Stanivuković.

Da li postoji mogućnost da odbornici zasjedaju ranije, pitali smo predsjednika Skupštine grada, Mladena Ilića. Za održavanje vandredne sjednice, kaže, uslova nema, ali postoji mogućnost za održavanje redovne ili posebne sjednice.

Pročitajte još

– Mi nemamo uslove da se održi vandredna sjednica Skupštine grada, zato što je jasno u kakvim se ključnim situacijama takva sjednica saziva, a ovako nešto nije predmet toga. Ipak, možemo sazvati redovnu ili posebnu sjednicu. Ukoliko takvo nešto dođe u moj kabinet, ja ću vjerovatno sazvati kolegijum koji će se izjasniti o tome, kao što je to bila praksa i ranije – rekao je Ilić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iako Stanivuković situaciju koja vlada u Banjaluci naziva alarmantnom, Ilić nije saglasan sa tim. Za normalnu proceduru, kaže, prostora ima.

– Situacija nije takva kakvom je žele predstaviti. Mi ovdje imamo situaciju da je krajem novembra planirala sjednica na kojoj bi se razmatrao Nacrt budžeta za narednu godinu, a taj  dokument, ukoliko dobije podršku, dalje ide na javnu raspravu koja traje 15 dana i nakon toga dolazi u formi Prijedloga budžeta za 2022. godinu. Uvijek je bila praksa da se posljednje  nedjelje u novembru takvo nešto razmatra i usvaja. Odjeljenja u Gradskoj upravi definitivno imaju strah od toga da ovaj dio posla neće uraditi kvalitetno i žele da požure sa Nacrtom i Prijedlogom budžeta. Ovdje ima prostora da se ide normalnom procedurom, kao što je to slučaj bio i prethodnih godina, ali ako oni nemaju povjerenja sami u sebe, odnosno ako misle da takvo nešto ne mogu ispuniti, mogu predati zahtjev za održavanje sjednice kako bismo ranije raspravljali – zaključio je Ilić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu