Banjaluka

Kada će trgovci dobiti OBEĆANI SLOBODAN DAN: Neradna nedjelja zapela između gradonačelnika i većine u Skupštini

Neradna nedjelja za trgovce u Banjaluci će i u budućnosti ostati samo san za sve koji rade u tom sektoru. Odluka koja bi to trebala da omogući je zapela u svađi između administracije gradonačelnika Draška Stanivukovića i većine u Skupštini,  u kojoj svaka strana tvrdi da su “oni drugi” krivi što ova inicijativa još nije realizovana.

Kada će trgovci dobiti OBEĆANI SLOBODAN DAN: Neradna nedjelja zapela između gradonačelnika i većine u Skupštini
FOTO: NEIL HALL/EPA

Tako se ukratko mogu rezimirati informacije koje o ovoj temi stižu od nadležnih. Slobodna nedjelja je jedno od predizbornih obećanja gradonačelnika Draška Stanivukovića, a čiju realizaciju je sam Stanivuković u više navrata najavljivao od preuzimanja funkcije gradonačelnika, prije više od jedne godine.  Svi ti postavljeni rokovi nisu ispoštovani, a dobre vijesti po ovom pitanju ne stižu ni u ovoj godini.

Naime, da bi se ova inicijativa sprovela iz riječi u djelo potrebno je prvo da gradska administracija pripremi prijedlog odluke u kojoj će biti precizirano na koji način će se ona sprovoditi, te koje djelatnosti će biti obuhvaćene i istu uputi Skupštini grada, na saglasnost.

Posljednje informacije govore da će Banjaluka morati još čekati, jer nisu ostvareni osnovni preduslovi za njenu realizaciju. Prvo nije pripremljena ta odluka, što je u nadležnosti Gradske uprave. Čak i da je jedan takav dokumenat spreman, ne postoji politički konsenzus, koji je potreban da ova odluka stupi na snagu, što u praksi znači – dogovor na relaciji gradonačelnik Stanivuković i većina u gradskom parlamentu. Ne samo da dogovora nema, već se ta tema čak i ne pominje.

Nezrela politička situacija

Gradski menadžer Bojan Kresojević rekao je da će ovakva odluka biti upućena Skupštini grada kada se za to „stvore politički uslovi“.

– Problem je što imamo nezrelu političku situaciju. Odbornici odbijaju, na primjer, programe uređenja gradskog građevinskog zemljišta i komunalne potrošnje prije dolaska na Skupštinu. Onda na samom zasjedanju postavljaju pitanja zašto neke stvari nisu urađene u gradu, asfaltirana neka ulica ili izgrađen vodovod – rekao je Kresojević aludirajući na odluke skupštinske komisije koje nije dala „zeleno svjetlo“ za ove programe, koji detaljnije definišu infrastrukturne projekte koji bi ove godine trebali biti realizovani u gradu na Vrbasu.

FOTO: A. ČAVIĆ /GRAD BANJALUKA
FOTO: A. ČAVIĆ /GRAD BANJALUKA

Zbog takvog stava komisije, u kojoj dominiraju odbornici većine, programi su povučeni sa dnevnog reda posljednjeg zasjedanja Skupštine grada. To je dovelo do još jednog sukoba Stanivukovića i odbornika većine.

– Ukoliko nemamo zrelost Skupštine za ove elementarne stvari, onda smatramo da je iluzorno da ovako nešto predlažemo dok se okolnosti ne promijene – kazao je Kresojević.

Pročitajte još

Na pitanje da li je bar Grad odradio svoj dio posla, pripremio odluku, Kresojević odgovara da je “načelno taj dio spreman“, ali priznaje da nije finalizovan.

Kaže da je prije konačne verzije potreban još jedan krug konsultacija sa skupštinskom većinom.

– Tek kada obavimo te razgovore i usaglasimo se oko svih pitanja, onda ćemo imati i finalni dokumenat – rekao je Kresojević i napomenuo da su preduslovi za te razgovore „bolji politički uslovi“. 

Kada će se oni steći? Kresojević nije mogao reći.

Izgovori

Iz većine u Skupštini grada poručuju da tvrdnje koje dolaze iz tabora gradonačelnika Stanivukovića ni u kom slučaju ne stoje. Smatraju da gradska administracija trenutnu političku situaciju koristi kao izgovor što nisu ispunili ono što su najavljivali da će uraditi.  

Predsjednik Skupštine grada Mladen Ilić (SNSD) kaže da je u prethodnoj godini bilo više najava da će odluka o neradnoj nedelji biti upućena u skupštinsku proceduru.

– Spominjalo se više rokova. Koliko se sjećam, zadnji put je ta odluka trebala biti spremna lani, nakon avgustovske pauze u radu Skupštine. To je značilo da smo trebali dobiti prijedlog u septembru ili oktobru, ali to se nije dogodilo. Ono što se realno tu desilo i od čega gradska administracija bježi su posljedice te odluke. Oni su pustili Bijeljinu da prva uradi tako nešto i da bude neka vrsta pilot projekta, koji će pokazati kako to u praksi izgleda. Reakcije ljudi u Bijeljini, građana i privrede pokazuju da on definitivno nije uspio. Kada su to uvidjeli, iz Grada su se povukli i ućutali kada je u pitanju Banjaluka i uvođenje naredne nedjelje – smatra Ilić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Tvrdi da je odluka o neradnoj nedjelji populistička odluka.

– Ona u prvom mahu izgleda kao nešto što je najbolje moguće rješenje. Međutim, kada se bolje analizira šta sve neradna nedjelja donosi, shvatite da postoje negativne posljedice. To se upravo desilo u Banjaluci – zaključio je on.

Trgovci, razočarani razvojem događaja, poručuju da u priči oko neradne nedjelje nema čistih i poštenih.

– Bojim se da je sve laž. Eto kao bore se za nas ovi iz SNSD, a u stvari preko naših i leđa građana obračunavaju se s gradonačelnikom. Narod to sve vidi – rekla je trgovac Mira J.

Šta je poznato

Prethodnih mjeseci je bilo dosta priče u javnosti oko sadržaja same odluke o neradnoj nedjelji. Gradski menadžer Bojan Kresojević je kazao da je načelno predviđeno da za sektor trgovine nedjelja bude neradna.

– Razmatramo da u posljednjoj nedjelji u mjesecu trgovačkim centrima omogućimo da rade, kako bi domaći kupci imali priliku da obave potrebne kupovine i na taj način bi napravili balans. Kada su u pitanju druge trgovine, oni će biti obuhvaćeni na način da će biti moguće da rade samo šest dana u sedmici – rekao je Kresojević i naglasio da neradnom nedjeljom neće biti obuhvaćeni ugostiteljski objekti, koji će i dalje moći obavljati svoju djelatnost.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu