Kultura

Interaktivna predstava za djecu i odrasle u Domu omladine: Princeza Zlatka pred banjalučkim mališanima

Interaktivna predstava za djecu i odrasle „Princeza Zlatka u kraljevstvu boja“ u produkciji Nevid teatra iz Banjaluke biće izvedena danas na sceni Doma omladine u Banjaluci sa početkom u 18 časova i 18 minuta.

Interaktivna predstava za djecu i odrasle u Domu omladine: Princeza Zlatka pred banjalučkim mališanima
FOTO: NEVID TEATAR

Autor animirane bajke „Pustolovine Boleta Komete“ i fantastične basne „Spejs Koka“ Marko Dukić, autor je teksta i reditelj ove predstave, te potpisuje i koreografiju.

Kostimografkinje su Maja Mirković, dvostruka dobitnica Sterijine nagrade za kostim i Biljana Tegeltija Bojanić, ovogodišnja dobitnica nagrade za najbolju kostimografiju „Joakim Vujić” u paru sa Majom Mirković.

Njih dvije su zajedno sa Đurđicom Bjelošević oblikovale i izradile rekvizitu, dok su kostime izradile Jela Bošković i Ljiljana Šiniković. U predstavi igraju Maja Vujanović, Dejan Andrić i Marko Dukić, lektorka je Nataša Kecman, a vajar saradnik Bojan Mikulić.

Priča govori o princezi Zlatki, princezi vila i vilenjaka iz Žutog kraljevstva, koja oplemenjuje svoj život upoznajući kraljevstva raznih boja, te na taj način razara predrasude svoga oca, Kralja Žutka, i prikazuje djeci da je svijet koji je obogaćen raznolikostima ujedno bogatiji i sadržajniji svijet – objasnio je glumac Dejan Andrić.

Nevid teatar u 2019. godini realizovao je dva edukativna projekta. Od januara do jula, djeca i mladi iz 11 gradova i opština Bosne i Hercegovine učila su o kulturnim raznolikostima kroz projekat Nevid teatra „Obrazovanje kroz igru”.

Ovaj projekat je realizovan širom BiH u okviru projekta UN-a: „Dijalog za budućnost: Promovisanje društvene kohezije i raznolikosti u BiH“.

– Projekat je bio namijenjen djeci i učenicima koji su svakodnevno izloženi etničkoj i drugim vidovima segragacije ili diskriminacije u školama, te kreativnim mladim ljudima koji su najviše pogođeni problemima obrazovanja, etničkim tenzijama i podjelama – rekao je Andrić.

Djeca iz pet prigradskih naselja Banjaluke učila su na zabavan i interaktivan način o vrijednostima i važnosti cjeloživotnog učenja, vaspitanja i obrazovanja kroz animacioni i edukativni program „Djeca uče sa Nevid teatrom“ koji je realizovan od 7. do 13. marta 2019. godine u Karanovcu, Kolima, Bistrici, Bočcu i Borkovićima.

– Ovaj program je obuhvatio izvođenje interaktivno – obrazovne predstave „Čudesni kontinenti”, održavanje dramskih radionica i predavanje na temu „Uticaj interaktivnih predstava i dramskih radionica u razvoju fizičkih, kognitivnih i socijalnih vještina kod djece“. Namijenjen je djeci predškolskog i ranoškolskog uzrasta koji žive u prigradskim naseljima Banjaluke, a koja nisu u prilici zadovoljiti svoje elementarne kulturne potrebe zbog nepostojanja adekvatnih institucija kulture i kulturnih programa u njihovim mjestima. Takođe i svima koji su zainteresovani za vaspitno-odgojnu teoriju i praksu i koji su spremni da odu dalje od sistemskog pristupa i unaprijede i usmjere razvoj kreativnog i kritičkog mišljenja, te socijalnih vještina kod djece putem umjetnosti – objasnio je on.

Kako kaže, cilj projekta bio je podići nivo svijesti javnosti o povećavanju broja animacionih i edukativnih programa u predškolskim i školskim ustanovama i povećanju kulturne ponude u prigradskim naseljima Banjaluke.

Nagrade za predstavu

Pored ova dva projekta ove godine, Nevid teatar osvojio je dve nagrade za predstavu „Čudesni kontinenti“ na festivalima koji su održani u Sarajevu (5. FEDU, najbolji glumac-dvojac iz predstave: Dejan Andrić i Marko Dukić) i Bačkoj Palanci (25. FEP, Pozorište sa srcem, štapom i kanapom).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije