Banjaluka

Kada putnici uzmu stvari u svoje ruke: O svom trošku napravio tabelu reda vožnje i nalijepio na stajalište (FOTO)

Mada već plaćaju veoma skupe karte za prevoz, ne mogu da se pouzdaju u tačnost, a za neke i u ispravnost, sugrađani koji koriste javni prevoz neke stvari moraju da preuzmu u svoje ruke. Naš sagovornik je o “svom trošku” napravio tabelu, isprintao i nalijepio aktuleni red vožnje.

Kada putnici uzmu stvari u svoje ruke: O svom trošku napravio tabelu reda vožnje i nalijepio na stajalište (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Sve to uradio je izrevoltiran nakon što je autobus koji je čekao kasnio, a on zakasnio gdje je trebalo da stigne.

Naime, na jednom autobuskom stajalištu u naselju Kočićev vijenac, na strani koja vodi prema gradu, naljepnice sa redom vožnje godinama ne postoje. Oni koji često koriste autobuse sigurno znaju “u bocu” kada koji dolazi, a koji kasni i koliko. Sugrađani koji autobus kao prevoz koriste povremeno, uzdaju se da će red vožnje pronaći na stajalištima, a ako ništa, onda bar na internet stranici Grada. Naš sagovornik priča da je u to vjerovao, pa pogriješio.

-Bio je vikend i načekao sam se autobusa i zakasnio na nešto što sam imao dogovoreno. U autobusu mi je vozač rekao da nedjeljom idu “svakih sat vremena”, ali iz pravca Podgore nije bilo tako. Autobus je na stajalištu bio kasnije – priča naš sagovornik iz naselja Kočićev vijenac.

Dok je stajalo i čekao prevoz, otišao je na internet stranicu Grada i tamo pronašo raspored vožnje autobusa gradskog i progradskog prevoza, ali on nije bio tačan.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Aktuelni sam slikao u autobusu, pa našao i na sajtu prevoznika. Napravio sam tabelu, odštampao i zalijepio na stajalište. Uz malo selotejpa i plastične folije komšije i putnici sada konačno imaju pravu informaciju – kroz smijeh govori za Srpskainfo. Dodaje i kako raspored i dalje stoji na stajalištu.

Da prevoz ne zadovoljava potrebe svih, saglasni su svi sugrađani sa kojima smo do sada pričali. Podsjećamo, mještani Petrićevca imali su veliki muku sa odlaskom na posao, a djeca u školu. Autobus je prema gradu išao na svakih sat vremena, a vikendom na svaka dva sata. Djeca su čak prerano dolazila pred školu, a ujutro su autobusi bili prepuni i đaka i radnika. Ljuti jer plaćaju karte kao da je prevoz u savršenom redu, najavili su da će blokirati put i da autobusi neće moći da voze. Tada je uslijedio dogovor nadležnih i prevoznika i vraćeni su im polasci koje su tražili.

Pročitajte još

Sa poskupljenjem karata u javnom prevozu građani nisu dobili ništa više i bolje od onoga što imaju. Nepovezane linije zbog kojih moraju da, u najboljem slučaju, koriste dva autobusa da bi stigli na odredište, polasci koji često nisu poštovani, ljeti vožnja bez klime…

Saglasni su da treba ozbiljno poraditi na boljoj organizaciji gradskog prevoza, da se zna koliko putnika ima na linijama, koje trase možda treba mijenjati, gdje treba povećati ili smanjiti broj polazaka… Odgovore na ta pitanja trebalo bi da ponudi  Studija o javnom prevozu. Mada je trebalo već da bude zavšena, nije.

Grad je ranije raspisao tender za Studiju. Uslijedio je postupak žalbe, više od dva mjeseca i tender nije prošao. Kako nam je ranije rečeno, Studija o javnom prevozu trebala je pravo vrijeme da bude urađena. Navodeći period korona virusa, smanjen broj polazaka, ograničen broj putnika…

Čeka se konsultant

– Tender je jednom pao, sada ide drugi put. Nakon što dobijemo konsultanta za izradu Studije, možemo početi sa radom. Projektni zadatak i sve je spremno, ali čekamo konsultatnta. Očekujemo da će to biti u narednih dva mjeseca, ali vidjećemo – ističe za Srpskainfo gradski menadžer Bojan Kresojević. Prema njegovim riječima, suština ovog dokumenta je brojanje saobrćaja, da se ispita koje autobuske linije imaju manje, a koje više putnika, da se zna koje su profitabilne. – Treba i da se ispita koji model finasiranja koji je optimalan. Okolnosti nisu iste prije nekoliko godina i danas zbog vrlo izraženog odliva stanovništva – istakao je on. Na pitanje da li bi privatni prevoz u Banjaluci mogao postati javni, odnosno gradski, poručuje da “su sve opcije na stolu”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu