Banjaluka

Katastrofalno stanje u najstarijoj školi u Srpskoj: Banjalučki gimnazijalci NASTAVU PRATE U JAKNAMA dok funkcioneri brinu iz toplih kabineta (FOTO)

Prozori između kojih duva vjetar, kanalizacione cijevi koje strše nad glavama učenika u svlačionicama, đaci i profesori koji sjede u jaknama u učionicama. To je stanje u banjalučkoj Gimnaziji, najstarijoj školi u Srpskoj.

Katastrofalno stanje u najstarijoj školi u Srpskoj: Banjalučki gimnazijalci NASTAVU PRATE U JAKNAMA dok funkcioneri brinu iz toplih kabineta (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Doduše, grijanje je “zakrpljeno”, a i sunce je malo ogrijalo, pa je nastava postala podnošljivija.

Gimnazijalci i njihovi profesori prošle sedmice, kada je temperatura vani bila vrlo niska, u jaknama i kapama sjedili su u hladnim učionicama zbog kvara na, već odavno ostarjelim, instalacijama. Jedni radijatori su radili, drugi nisu, a sve je počelo kada je pukla cijev i voda počela da curi. Đaci nisu htjeli da odustanu od nastave, kaže u Gimnaziji, pa su skratili časove kako bi učenicima bilo bar malo lakše da uče, a da bi majstori poslijepodne mogli da popravljaju.

– Ovo je samo zakrpljeno, nije popravljeno. Curi u jednoj učionici u prizemlju. Nije da lije, ali kaplje stalno iz jedne cijevi. Da bismo to popravili moramo da zaustavimo grijanje u školi, opet ispustimo vodu… To je proces koji ne možemo uraditi za dan, dva. Onda je hladno djeci. A oni su sada srećni što ne moraju da sjede u jaknama – kaže za Srpskainfo direktorka Gimnazije Vita Malešević.

“Problem države”

Jednom prilikom je rekla da ovoj školi treba milion maraka kako bi se popravio propali krov, sredilo grijanje, fasada, voda, struja, prozori.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
U školi bez grijanja
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Đaci u zimskim jaknama
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Nije to problem samo za jednu instituciju, to je problem države. Obraćala sam se gradu, ministarstvu, kome god sam mogla, pisala sam o stanju u Gimnaziji – priča ona.

Kako je moguće da škola sa takvim rejtingom i istorijom bude dovedena u stanje u kojem je, pitaju se mnogi. Zašto se dozvolilo da đaci uče u prehladnim učionicama, pored prozora između kojih duva vjetar i idu u svlačionice sa kojih otpadaju komadi plafona, vire cijevi kanalizacije i gdje nemaju čestito mjesto da se umiju.

Lako je iz udobnih fotelja upirati prstom ko je kriv i ko to nije ništa uradio do sada. Lako je sjediti u udobnim kancelarijama i sporadično osuđivati kako djeca uče u jaknama. U 2022. godini.

Pročitajte još

Kada je resorno ministarstvo pitalo rukovodstvo škole šta je im prioritet da se uradi u objektu, rekli su da je stolarija. Direktorka kaže, da je tad znala kakve će probleme imati sa grijanjem rekla bi da su prioritet instalacije za grijanje, vodu ili struju, jer “sve to otkazuje”. Tako su dobili 150.000 KM od ministarstva za nabavku prozora, a onda je Grad Banjaluka dao još 200.000 maraka. Ove sedmice se očekuje tender za zamjenu stolarije.

Nevolja za nevoljom

A problemi kad krenu, onda krenu. Jednom je je pukla cijev; kao da je rijeka ispod podova tekla. Drugi dan je pukla druga vodovodna cijev, treći dan zasmrdile elektroinstalacije, a onda za 8. mart procuri voda iz cijevi i radijatora!

– Trči, djecu prebacuj u druge učionice, jer tu su instalacije kompjutera, plašili smo se jer je bilo struje – prepričava direktorka Gimnazije kako su je škola ostala bez grijanja.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ističe da su iz Grada rekli da im dostave predračune, ministarstvo je obezbijedilo ljude koji su došli da vide kakvo je stanje, da se napravi predračun za instalacije za grijanje, struju i vodu. Rekli su da će to hitno uraditi, a u Gimnaziji se nadaju da će biti brzo, kako bi Grad mogao da pomogne.

– Prvo ćemo tražiti popravku grijanja, što se mora. Takođe i instalacije struje, to nam je prioritet – poručuje direktorka Gimnazije.

A đaci srećni da je konačno malo toplije u učionicima.

– Prošle sedmice bilo je grozno, veoma hladno na ovim drvenim stolicama. Neki su pisali u rukavicama, neki kape nisu skidali. Sramota je u kakvim uslovima učimo. Svi govore da je na mladima svijet, da treba da se obrazujemo. Što ne dolaze da vide kako sjedimo u jaknama? U svlačionici pao dio plafona, toalet kao iz horor filmova. I tužno je i ponižavajuće – poručuje jedan gimnazijalac.

Ministarstvo čeka izvještaj

Iz Ministarstva prosvjete i kulture RS kažu da su ih iz Gimnazije Banjaluka obavijestili o ozbiljnoj situaciji u školi, nastaloj zbog dotrajalih strujnih, grijnih i drugih instalacija, te drugih poteškoća uslovljenih starošću objekta, kao i o potrebi njihovog saniranja.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Svjesni potrebe brze i adekvatne intervencije, ministarstvo je, u skladu sa svojim nadležnostima, odmah zatražilo stručnu i tehničku pomoć Republičke direkcije za obnovu i izgradnju, te procjenu stanja i nastale štete u školi. Relevantne službe Direkcije su bile na terenu i tokom ove sedmice trebao bi biti sačinjen izvještaj sa procjenom nastale štete i potrebnih sanacionih radova. Svakako ćemo, zajedno s rukovodstvom Gimnazije, utvrditi i sve dalje prioritetne korake u rješavanju ove situacije – odgovorili su iz ministarstva za Srpskainfo.

Podsjećaju da su, prema zahtjevu Gimnazije, obezbijedili 150.000 KM za potrebe zamjene spoljašnje stolarije, za prvu fazu radova, za što je tenderska procedura u toku. Napominju i da je finansiranje materijalnih troškova srednjih škola u nadležnosti jedinica lokalne samouprave, te kako vjeruju da će se i Grad uključiti u rješavanje ovog pitanja.

Pročitajte još

– Ministarstvo prosvjete i kulture je svakako opredijeljeno za obezbjeđivanje boljih uslova za rad u svim školama, a u nastojanjima da ih poboljša postupa prema prioritetima škola i u skladu s raspoloživim budžetskim sredstvima – ističu u resornom ministarstvu.

Prvo predračun…

Iz Gradske uprave nam je rečeno da je JU Gimnazija do sada jedina škola koja im se obratila informacijom o lošem stanju instalacija u školama (s akcentom na grijne instalacije), u kojem se traži i njihova sanacija. U razgovoru s direktorkom Gimnazije Vitom Malešević zatraženo je da se Odjeljenju za društvene djelatnosti dostave zvanični predračuni radova na sanaciji instalacija, kako bi mogli planirati dalje aktivnosti.

– Nakon učestalih pritužbi roditelja na grijanje u školi, te upita novinara o stanju u Gimnaziji, razgovarano je i sa Upravom škole. Tom prilikom ponovo je zatraženo dostavljanje predračuna za navedene radove. Nakon dostavljanja predračuna Grad će razmotriti sve mogućnosti i načine da se pomogne ovoj školi kako bi se riješio njihov problem – rečeno je za Srpskainfo iz Odjeljenja za društvene djelatnosti.

Prema njihovim riječima, Grad Banjaluka je ove godine u budžetu obezbijedio za Gimnazija 415.500 KM, od kojih je 200.000 namijenjeno za investiciono održavanje, rekonstrukciju i adaptaciju zgrada i objekata, tj. za zamjenu stolarije.

– Navedena sredstva su bila neophodna upravo u cilju rješavanja dijela problema grijanja u školi. Istim povodom je u junu 2021. godine održan sastanak predstavnika Grada i Gimnazije, kao i školskog odbora, gdje je Grad iznio prijedlog rješenja problema lošeg grijanja uvođenjem solarnih panela, što je odbijeno od strane škole – ističu iz Gradske uprave.

“Istorijska ulaganja”

Na teritoriji grada Banjaluka nalazi se 29 osnovnih škola i 26 područnih odjeljenja, te 17 srednjih škola, u koje se godinama nije ulagalo ili su to bila samo minimalna ulaganja. Grad je u prošloj godini kroz budžet i rebalans budžeta obezbijedio “istorijska ulaganja” u rekonstrukciju škola i takva dinamika je planirana i u narednom periodu, poručuju iz Gradske uprave. Ističu da su, po zakonu, Republika i jedinice lokalne samouprave zajedno sa školom odgovorne za obezbjeđenje školskog prostora, opreme i prateće infrastrukture za nesmetan pristup i učešće učenika u obrazovno-vaspitnom procesu.

Zakonom je predviđeno da se iz budžeta Republike, kao i iz budžeta jedinice lokalne samouprave, obezbjeđuje dio sredstava za izgradnju, opremanje i investiciono održavanje. Takođe je navedeno da i škola može da obezbijedi dio sredstava putem donacija za iste namjene.

– I Grad Banjaluka i Ministarstvo prosvjete i kulture RS ulažu maksimalne napore kako bi se realizovao što veći broj zahtjeva i prijedloga za sanaciju objekata osnovnih i srednjih škola. U prethodnom periodu urađena je sanacija i rekonstrukcija velikog broja školskih objekata u Banjaluci, za šta su izdvojena značajna sredstva, odnosno više od pola miliona KM. Grad će i u narednom periodu, u skladu s mogućnostima i raspoloživim sredstvima nastaviti da ulaže u škole i unapređuje uslove rada u vaspitno-obrazovnim ustanovama – poručuju iz Grada.

“Kad zagrebete, katastrofa”

Iz Gimnazije poručuju da bi u rješavanje problema trebalo da se uključe sve strukture, da pomognu da Gimnazija dođe na mjesto koje zaslužuje.

– Nemamo problem sa upisom djece; upisujemo 11 odjeljenja svake godine. Imamo puno pehara, naša djeca nižu uspjehe i mislim da zaslužuju bolje uslove, kao i profesori koji maksimalno rade. Silni uspjesi naše djece, požrtvovanost profesora, svi oni zaslužuju bolje uslove. Nije u redu da Gimnazija, koja je najstarija škola u RS, bude u takvom stanju. Kada uđete, osjetite školu, ali kad zagrebete, katastrofa – poručuje Vita Malešević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu