Politika

“Ključno da drveta i peleta ima za domaće potrošače” Tegeltija poručio da građani BiH ne smiju biti dovedeni u krizu

Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je da je ključno da u BiH bude dovoljno peleta i drveta po prihvatljivim cijenama za domaće potrošače, a višak neka se izvozi.

“Ključno da drveta i peleta ima za domaće potrošače” Tegeltija poručio da građani BiH ne smiju biti dovedeni u krizu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tegeltija je rekao da je problem s kojim se susreće BiH taj da je morao biti zabranjen izvoz peleta i drveta jer je bio ozbiljan pokušaj da se na štetu građana BiH, kroz stvaranje vještačkih nestašica tih proizvoda, ostvare ekstra profiti na evropskom tržištu.

Govoreći o tome da li je zabrana izvoza dovela do lagerovanja peleta, Tegeltija je rekao da je to sad pokušaj igre jer neko želi da i dalje pravi krizu, očekujući da zabrana izvoza istekne, pa da ostvari ekstra profit na evropskom tržištu.

– Definitivno, mi ne smijemo dozvoliti da građani BiH budu dovedeni u krizu i da nemaju neophodne proizvode sa domaćeg tržišta. Naravno, bez namjere da spriječimo privatne kompanije da ostvare ekstra profit na međunarodnom tržištu, ali dovoljne količine robe za domaće potrošače mora biti, a onda nek izvoze koliko god žele – rekao je Tegeltija za Blumberg Adriju.

Pročitajte još

On je rekao da će odluka o produžetku zabrane izvoza biti riješena u dogovoru sa proizvođačima.

– Kao što nismo to htjeli da napravimo na električnoj energiji, ne možemo dozvoliti ni njima na drvetu, jer od države dobijaju drvo po istim uslovima po kojima su dobijali i prije, imaju gotovo identičnu cijenu električne enegrije kao prije, ali sad bi građane BiH ostavili bez energenata, a ostvarili bi profit – rekao je Tegeltija.

On je rekao da pregovori traju u smjeru da se obezbijedi sigurnost domaćeg tržišta.

Tegeltija je rekao da je rat u Ukrajini izazvao krizu, dominanatno u Evropi, a i izvan nje, tako da BiH nije mogla biti pošteđena posljedica te krize.

– Direktna posljedica je kidanje lanaca snabdijevanja robom poput vještačkog đubriva, sirovina za proizvodnju, crnih i obojenih metala i slično, gdje smo u većoj mjeri uvoznici, nego što smo izvoznici. To nas je u većoj mjeri pogodilo. Indirektne posljednice krize su mnogo ozbiljnije pogodile cijeli svijet, pa i BiH. Ključno je pitanje energenata, doživljavamo šokove, a čini mi se da se situacija smiruje po pitanju naftnih derivate – rekao je Tegeltija za Blumberg Adria.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

On je naveo da je u BiH dobro odrađeno pitanje električne energije, jer se pokazalo da, kada nečeg imate dovoljno i proizvodite, da možete da kontrolišete procese.

– Mi u BiH nismo pribjegli tome, kao što su neke zemlje, da napravimo situaciju da elektroprivrede ostvare ekstra profit na račun cijene električne energije, već smo pokušali zaštiti građane i poslovnu zajednicu. Rat se neće brzo završiti, to je nesporno, kriza će trajati i onaj ko bude spreman imaće manju štetu, a onaj ko ne bude spreman da se prilagođava, imaće veliku štetu – istakao je Tegeltija.

On je rekao da je postavljeni cilj da ne smije doći do nestašica pojedine robe.

– Naravno, svaka kriza je šansa, to je definitivno. Sada svako, ko dugoročno i u doslovnom smislu razmišlja, gleda šta to iz Ukrajine nedostaje na evropskom tržištu i pokušava da to nadomjesti svojim proizvodima i kvalitetom. To je velika šansa za neke od naših kompanija, a najviše prilika ima drvna industrija, pogotovo kod određenog stepena finalizacije – rekao je Tegeltija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu