Biznis

Ko bi se ovome nadao: Ilon Mask bi mogao bankrotirati

Nakon ulaganja u Dogekoin, Džonson koji je izgubio novac, tvrdi da je bio žrtva "kripto piramidalne sheme za Dogekoin".

Ko bi se ovome nadao: Ilon Mask bi mogao bankrotirati
FOTO: ALEXANDER BECHER/EPA

Kriptovaluta Dogekoin nastala je 2013. godine kao onlajn šala. Njegovi tvorci objasnili su da je zamišljen kao ironičan odgovor na dva velika onlajn fenomena: kriptovalute poput bitkoina i onlajn šale o slici psa shiba inu, izvijestila je francuska novinska agencija AFP.

Ilon Mask je nekoliko puta istaknuo dogekoin u svojim objavama na Tviteru, i time doprinio da je kriptovaluta, koja je koštala oko 0,5 centi prošlog januara, dosegnula oko 7,3 centa prošlog maja. Danas, oko 10 sati, vrijednost Dogekoina ponovno je bila oko 0,5 centi.

Izgubili novac

Pročitajte još

Džonson zahtijeva da se njegova prijava, podnesena njujorškom sudu, definiše kao grupna tužba u ime svih onih koji su pretrpjeli gubitke zbog ulaganja u dogekoin od 2019. godine, navodi AFP.

Otkako je Mask počeo promovisati Dogekoin, ulagači u tu kriptovalutu izgubili su oko 86 milijardi dolara, procjenjuje Džonson. Zahtijeva da najbogatiji Zemljanin vrati ovaj iznos investitorima i istovremeno plati duplo veći iznos kao odštetu, dodatnih 172 milijarde dolara.

Osjećaju se prevareni

Tužbom je obuhvaćena i Maskova firma Tesla koja prihvaća dogekoin kao sredstvo plaćanja za određene proizvode. SpaceX, također u vlasništvu Maska, takođe je uključen u tužbu jer je jedan od svojih satelita nazvao po dogekoinu. Džonson je dogekoin usporedio s piramidalnom shemom, budući da virtualna valuta nema intrinzičnu vrijednost i nije proizvod. Osim toga, nije podržan materijalnim sredstvima, a broj “kovanica” je neograničen, prenosi Seebiz.eu.

U SAD je u posljednje vrijeme sve veći broj tužbi ulagača koji se osjećaju prevarenim zbog obećanja o kriptovalutama, navodi AFP, piše Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu