Banjaluka

Ko u Banjaluci govori (ne)istinu: Hrana i kiseonik PODIJELILI političare, ali i građane (FOTO)

Izabrani predstavnici građana u Banjaluci se danima takmiče u iznošenju činjenica, svako iz svog ugla. Glavne teme su kakav kiseonik udišu oboljeli od virusa korona i hrana koju jedu pacijenti na Univerzitetskom kliničkom centru RS.

Ko u Banjaluci govori (ne)istinu: Hrana i kiseonik PODIJELILI političare, ali i građane (FOTO)
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA

Konstantno bombardovanje građana „istinama“ za sobom vuče pitanja da li se radi o obavještavanju javnosti ili sticanju političkih poena pred predstojeće opšte izbore.

Iako se u gore navedene teme uključio veliki broj ličnosti sa viših nivoa vlasti, ipak je očigledno da se u „prvim redovima borbe za istinu“ o ovim pitanjima nalaze političari, koje su Banjalučani na proteklim lokalnim izborima birali da vode grad na Vrbasu.

Fotografije

Tu svakako prednjači gradonačelnik Draško Stanivuković. On gotovo svakodnevno iznosi  činjenice za koje tvrdi da su istinite, a koje, prema njegovim tvrdnjama, ukazuju na to da se za liječenje pacijenata na UKC RS koristio industrijski kiseonik, a ne medicinski. Pored toga, pokazao je interesovanje i za ishranu pacijenata u ovoj ustanovi. Tako je nedavno pokazao fotografije obroka koji se, tvrdi, serviraju pacijentima u UKC RS. U pitanju su obroci koji su ispod svih standarda (suvi kruh, s namazom ili viršlom). Objasnio je da je te fotografije dobio od građana uz konstataciju da „ne zna ko je pojeo jaja i plazmu, ali da je siguran da pacijenti na UKC RS nisu“.

Nakon toga je objavio i video-snimak na društvenim mrežama u kojem je ponovio svoje tvrdnje na tu temu. 

S druge strane, sa tvrdnjama Stanivukovića nisu saglasni drugi pripadnici vlasti u Banjaluci.

Nevena Todorović
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: GRAD BANJALUKA
FOTO: GRAD BANJALUKA
FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE
FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kada je u pitanju kiseonik, odbornice SNSD Nevena Todorović i Snežana Kutlešić Stević, obje doktorke, iznijele su javnosti drugačije viđenje. Jedna je direktorka Doma zdravlja Banjaluka, a druga radi kao specijalista pulmologije i baromedicine u Zavodu „Dr Miroslav Zotović“.

One su, između ostalog, pitale gradonačelnika „koja ovlaštena laboratorija je rekla da kiseonik nije ispravan“.

Zbunjena javnost

Todorovićeva je rekla da se „isti kiseonik koristi već 30 godina, od momenta kada su prvi respiratori stavljeni u upotrebu“.

Kutlešić Stevićeva je čak naglasila da ona u sklopu svog rada kao specijalista „udiše svaki drugi dan kiseonik koji se nalazi u ustanovi u kojoj radi“. Kaže da bi ona prva „osjetila nuspojave, te da tvrdnje da kiseonik nije ispravan nisu istinite“.

Pročitajte još

Oko obroka na UKC RS drugačije informacije javnosti je prezentovao Mladen Ilić, predsjednik Skupštine grada. On je svoju tezu, kao i Stanivuković, „dokazivao“ fotografijama, koje je, prema njegovim riječima, dobio od UKC RS. Na fotografijama su bili prikazani obroci koji su odgovarajući za pacijente. Fotografije je ispratila optužba Ilića da „gradonačelnik plasira neistine“.

Ovakve izjave su podijelile mišljenja Banjalučana, jer dolaze od ljudi koji zauzimaju važne funkcije, a koji bi trebali raditi za dobrobit onih koji su ih birali.

Jedni smataraju da prvi govore istinu, drugi podržavaju „suprostavljenu stranu“, a treći su u nedoumici, sa više pitanja nego odgovora.

Odbrana svim sredstvima

Sociolog Vedran Francuz kaže da je u posljednje dvije do tri godine, a posebno posljednjih mjeseci, evidentna pojačana strategija opozicije, koja, kako je naveo, „sve više razotkriva određene afere iza koje stoje pojedinci u vlasti”.

FOTO: ALEKSANDAR GLUVIĆ
FOTO: ALEKSANDAR GLUVIĆ

– Činjenica je da je najveći broj tih afera u najvećem gradu Srpske. U tome prednjači mladi gradonačelnik, koji zahvaljujući poziciji koju obavlja, sad lakše dolazi do informacija. Jasno je da informacije dostavlja neko iz sistema vlasti i oni biraju koga će upoznati s tim podacima. Svakako da političari koji otkrivaju afere ili argumentovano ukazuju na kriminal i korupciju imaju podršku javnosti i medija i tako ostvaruju političke poene – ocijenio je on za Srpskainfo. 

Dodao je da se i predstavnici vlasti brane svim raspoloživim sredstvima.

– Napadaju one koji otkrivaju afere na način da ugroze njihov kredibilitet i tako poljuljaju povjerenje građana u istinitost informacija, vodeći se tezom “nije važno šta priča nego ko priča”. Ipak, činjenica je da su pojedinci iz aktuelne vlasti postali predmet istražnih organa – objasnio je on.

Smatra da podijeljena mišnjenja građana idu u prilog opoziciji.

– Slobodni građani sami procjenjuju, a stranački vojnici slijepo vjeruju svom taboru i svojim liderima – zaključio je Francuz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije