Kultura

Kratka istorija domaće pop muzike (2): Opatija i Zagreb, po uzoru na San Remo, dobijaju festivale (VIDEO)

Vjetrovi koji su krajem pedesetih godina duvali sa Zapada donosili su u velike gradove FNRJ, Beograd, Zagreb, Sarajevo… zvuke džez muzike iz Amerike, kancone iz San Rema, a na Radio Luksemburgu mogle su se čuti i prve rokenrol pjesme.

Kratka istorija domaće pop muzike (2): Opatija i Zagreb, po uzoru na San Remo, dobijaju festivale (VIDEO)
FOTO: VINYLDAEWO/YOUTUBE/SCREENSHOT

Pedesetih, muzika se mogla čuti samo preko radija; malo ko je imao gramofon i mogućnost da nabavi gramofonske ploče. Zabavnu muziku pedesetih činili su domaći šlageri, koji su nastajali pod uticajem italijanskih kancona i francuskih šansona. Provlačili su se i stari predratni šlageri i džez.

Džez je dugo bio skrajnut; na njega je ondašnja vlast gledala kao na dekadentnu muziku sa Zapada. Ali, džez je bio vrlo prisutan, ploče su stizale iz inostranstva i iz Američke čitaonice, slušale su se strane radio stanice. Zvuk pedesetih najviše su obilježili veliki džez orkestri i muzičari kao što su Čarli Parker, Dizi Gilepsi i Majls Dejvis. Bili su popularni soul i bluz izvođači kao što su Ela Ficdžerald, Rej Čarls, Nina Simon i Bili Holidej.

Na radio stanicama emitovane su i izvorne narodne pjesme, sevdalinke, ali i meksikanske pjesme, koje je Tito mnogo volio. Ulaze u modu meksički filmovi “Jedan dan života”, “Prodavačica ljubičica”, a pjesme iz tih filmova, poput “Jedan dan života” (“Mama Huanita”), bile su izuzetno popularne.

Godine 1958, po uzoru na italijanski San Remo, osnivaju se Opatijski i Zagrebački festival i stvara se naša zabavna muzika. Pioniri su bili Ivo Robić, Anica Zubović, Beti Jurković, Gabi Novak, Zdenka Vučković, Ivica Šerfezi. Stjepan Džimi Stanić u Zagrebu, Majda Sepe i Marjana Deržaj u Ljubljani, Duško Jakšić i Lola Novaković u Beogradu. Njima će se nešto kasnije pridružiti Kemal Monteno iz Sarajeva. Pedesete godine su danas sinonim za nostalgiju i romantiku.

Šezdesete godine prošlog vijeka u SFRJ obilježilo je podizanje životnog standarda svih njenih stanovnika. Bivša Jugoslavija je od FNRJ postala tih godina SFRJ, a društveni model zvani samoupravni socijalizam bio je originalni koncept predsjednika Josipa Broza Tita. Veliki događaj za sve je svakako bila Nobelova nagrada, koja je dodijeljena Ivi Andriću za roman “Na Drini ćuprija” 1961. u Štokholmu.

Prošle su poslijeratne godine stezanja kaiša i obnove zemlje, te raskidanja sa Staljinizmom pedesetih. Jugoslavija je šezdesetih godina bila otvorena ka svim vrijednostima koje su stizale sa Zapada, od pop kulture do novih tehnologija.

Pročitajte još

Automobil “fiću” i lake motore “vespe” iz pedesetih na ulicama su zamijenili domaći automobil – Zastavin “tristać”, ali i inostrani “fijati”, “mercedesi”, “opeli”, “fordovi”, “sitroeni”, koji su se mogli legalno uvesti i kupiti s carinom. Na kredit se kupovala bijela tehnika, televizori, garderoba. Po “super rifle” i “leviske” se putovalo u Trst ili London, a pomodni domaći džins postao je svuda prisutan.

(Nastaviće se)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu