Kultura

Kratka istorija domaće pop muzike (8): Sve veće socijalne razlike, meteorski uspon folka (VIDEO)

Osamdesete godine bile su godine prvih preduzetnika i mladih uspješnih biznismena. Svuda su se otvarali, kafići, butici, klubovi.

Kratka istorija domaće pop muzike (8): Sve veće socijalne razlike, meteorski uspon folka (VIDEO)
FOTO: LEPA BRENA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Sredinom te decenije stvorili su se inicijalni uslovi za masovnije bavljenje privatnim biznisom i odatle su proistekle osjetnije socijalne razlike među građanima. Većina se odijevala u domaćim prodavnicama: “Kluz”, “Beko” i “Prvi Maj” Pirot, dok su novostvoreni bogataši vikendom odlazili po garderobu u inostranstvo. Pojavili su se „šaneri“, koji su donosili firmiranu italijansku garderobu sumnjivog porijekla. Estrada je počela da zarađuje do tada neslućen novac kojim su sebi omogućavali da se uveliko razlikuju od običnog svijeta. Po garderobi, automobilima, ali i po mjestima na koja su izlazili.

Osamdesete su bile godine raznih pokreta, pobuna i protesta. Protestovalo se zbog nuklearne energije, ubistva kitova, siromaštva u Africi, zagađenja planete… Godine 1984. muzičar Bob Geldof okupio je četrdeset troje svojih kolega, koji su snimili antologijsku pjesmu “We are the World”, za pomoć gladnima u Etiopiji.

„Band Aid” je okupio neka od najznačajnijih imena tadašnje muzičke scene – od Bona Voksa i Džordža Majkla do Mika Džegera i Dejvida Bouvija. Domaći eks YU “bend aid” bend pjevao je pjesmu “Za milion godina”.

Pop muziku osamdesetih obilježili su Majkl Džekson, Prins i Madona, kao svjetski fenomeni koje je promovisala muzička televizija MTV.

Kraj osamdesetih bio je veoma plodan za hard rok i hevi metal muziku, kada su popularnost stekli bendovi poput “Def Leparda”, “Bon Žovija”, “Džudas prajsta”, “Motorheda”, “ZZ Topa” i “Metalike”.

Muzička scena u SFRJ pratila je svjetsku. Sarajevski, beogradski i zagrebački pop i rok muzičari doživjeli su veliku popularnost, a među njima su bili “Bijelo dugme”, “Azra”, “Ekatarina Velika”, “Crvena jabuka”,“Plavi orkestar”, “Merlin”, “Idoli”, “Haustor”, “Prljavo kazalište”, “Električni orgazam”, “Film”, “Valentino”, “Bajaga i instruktori”, “Hari Mata Hari”, “Zabranjeno pušenje”…

Na Festivalskoj sceni u Beogradu i Zagrebu dominirali su Zdravko Čolić, Boba Stefanović, Leo Martin, Gabi Novak, Arsen Dedić, grupe “Magazin”, “Novi fosili”, Frano Lasić, Dino Dvornik…

U Sarajevu su 1984. održane Zimske olimpijske igre; mali vuk omotan u šal i rukavice, zvani Vučko, bio je maskota. Na televiziji su bile popularne serije “Dinastija”, “Poroci Majamija”, “Velo misto”, “Sivi dom”, “Bolji život”…

Serijal filmova “Tesna koža” i filmovi “Hajde da se volimo” sa Lepom Brenom punili su bioskope.

Folk muzika se meteorski uzdizala tih godina, pa su, pored Lepe Brene, velike zvijezde bili Miroslav Ilić, Dragana Mirković, Vesna Zmijanac, Šaban Šaulić, Halid Bešlić, Šemsa Suljaković, Sinan Sakić i drugi.

Sarajevska emisija “Top lista nadrealista” zasmijavala je narod, a filmovi Emira Kusturice “Sjećaš li se Doli Bel” i “Moj otac na službenom putu” osvojili su svijet.

Pojavili su se i prvi kućni kompjuteri ZX Spektrum i Komodor, prve igrice Tetris i Pacman kao uvod u digitalno doba i tehnosvijet sljedeće decenije.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi

Kratka istorija domaće pop muzike (1): Jugoslavija širom otvara vrata popularne kulture sa Zapada (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (2): Opatija i Zagreb, po uzoru na San Remo, dobijaju festivale (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (3): Revolucionarni period u muzici i na svjetskoj sceni (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (4): Stidljivi počeci rokenrola (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (5): Manekeni postaju zvijezde, disko osvaja svijet (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (6): Šlageri na vrhuncu popularnosti (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (7): Godine dobrih vibracija (VIDEO)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu