Kultura

Kratka istorija domaće pop muzike (11): Srbija postaje piratski raj (VIDEO)

Demonstracijama 5. oktobra 2000. godine narod je prosto prisilio dotadašnjeg predsjednika Slobodana Miloševića da prizna poraz na demokratskim izborima.

Kratka istorija domaće pop muzike (11): Srbija postaje piratski raj (VIDEO)
FOTO: MARIO GUZMÁN/EPA

Ubrzo poslije toga on biva deportovan u Hag, gdje mu se sudilo za zločine u bivšoj SFRJ.

Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je u atentatu 2003. godine. Godine 2006. Milošević umire u zatvoru u Hagu, a Crna Gora dobija nezavisnost.

FOTO: SASA STANKOVIC/EPA
FOTO: SASA STANKOVIC/EPA

Periodi teških ratova na centralnom Balkanu konačno se prekidaju. Hrvatska je bila sve bliža Evropskoj uniji, dok je Slovenija 2003. prva u nju ušla.

Tokom dvijehiljaditih Srbija postaje pravi piratski raj. Prvo su filmovi i muzika na svakom koraku ilegalno prodavani na kompakt diskovima, a potom se pojavila internet piraterija, što je skoro razorilo domaću diskografsku industriju. Muzika se prosto “dijelila” besplatno onima koji su željeli da je slušaju.

Pojavio se i internet video kanal Jutjub. Muzičari su počeli da mjere svoju popularnost po broju klikova na Jutjubu, to jest po broju onih koji su pogledali neki video spot ili poslušali neku pjesmu. Kako bi se spasili od pirata, muzičari i njihovi izdavači su bili prinuđeni da se dovijaju, te da muziku prodaju na kioscima, s dopunama za mobilne telefone ili uz prašak za veš.

Tih godina u svijetu je cvjetala rep i hip hop muzika, te takozvani R&B. Najprodavaniji svjetski izvođači takve muzike bili su Eminem, Džej Zi, Kanje Vest, 50 Cent, Bijonse. Fenomenalan uspeh doživjela je pjevačica Lejdi Gaga.

Srbiju su po prvi put posjetili veliki svjetski izvođači poput “Rolingstonsa”, “Polis”, Madone, RHCP, a osnovan je i veliki rok festival EXIT u Novom sadu.

FOTO: EXIT FESTIVAL
FOTO: EXIT FESTIVAL

U okviru bivše Jugoslavije muzičari su prvi počeli da probijaju ratovima postavljene barijere. Hrvatski, slovenački i bosanskohercegovački bendovi i izvođači punili su koncertne hale u Srbiji, a krajem dekade i izvođači iz Srbije počeli su da rade to isto kod svojih susjeda.

Turbo folk se izgubio sa ratnim vremenima i transformisao u hibridni pop folk. Velika i neprikosnovena zvijezda ove muzike je Svetlana – Ceca Raznatović.

Pojavilo se nekoliko velikih pop zvijezda u regionu – Severina Vučković, Toni Cetinski, Džiboni, Vlado Georgiev, Željko Joksimović, Sergej Ćetković, Toše Proeski, Goran Karan…

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi

Kratka istorija domaće pop muzike (1): Jugoslavija širom otvara vrata popularne kulture sa Zapada (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (2): Opatija i Zagreb, po uzoru na San Remo, dobijaju festivale (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (3): Revolucionarni period u muzici i na svjetskoj sceni (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (4): Stidljivi počeci rokenrola (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (5): Manekeni postaju zvijezde, disko osvaja svijet (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (6): Šlageri na vrhuncu popularnosti (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (7): Godine dobrih vibracija (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (8): Sve veće socijalne razlike, meteorski uspon folka (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (9): Čitava planeta postaje jedno tržište (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (10): Ratne i antiratne pjesme (VIDEO)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu