Kultura

Kratka istorija domaće pop muzike (7): Godine dobrih vibracija (VIDEO)

Osamdesete godine su u SFRJ, poslije Titove smrti, sasvim otvorile vrata novom dobu tehnosvijeta. Svuda se osjećala nova energija, dobre vibracije su bile svima u glavi. Za sve to bili su zalužni ne samo umjetnici, već i novinari, političari i drugi javni radnici.

Kratka istorija domaće pop muzike (7): Godine dobrih vibracija (VIDEO)
FOTO: MSMOJO/YOUTUBE/SCREENSHOT

Svi su željeli promjenu i žudjeli za njom. Usput, svi su bili kreativni. Osamdesete, naročito njihov početak, bile su zaista godine dobrih vibracija, muzike i žurki. Djevojke su nosile šimike, sakoe i astraganske bunde, mladići su nosili ska šeširiće i starinske sakoe. Šminkeri su pomno pratili šta dolazi iz modnih centara Londona, Pariza i Milana.

Bilo je to vrijeme kada se spajalo nespojivo, kada ništa nije bilo nemoguće i ništa nije bilo čudno. Kožne pantalone, pilotske kožne jakne, veoma uske farmerke, kombinezoni, velike naramenice, kratke pamučne majice koje otkrivaju jedno rame – samo su neki od odjevnih predmeta koji su vladali osamdesetih.

Izbjeljeni teksas, čipka, mreža, likra, poliester, saten – najčešći su materijali od kojih su šivane odjevne kombinacije. Pojavile su se limenke, kasetofoni i vokmeni, Kinder lada, frizure od Tarzanke do Limalke, patike starke i najke…

Početkom osamdesetih popularna muzika prosto je zapljuskivala planetu. Poslije panka, koji je probio potpuno novo energetsko područje u domenu kolektivne svijesti, pojavili su se mnogobrojni veoma zanimljivi muzički talaščići koji su, kao na pravom medijskom moru, prosto slijedili jedan drugoga. Nakon panka u Britaniji i SAD, veoma snažno se razvio rege talas sa Jamajke.

Rege muzika bila je tvorevina genijalnog muzičara i pjesnika Boba Marlija, koji je spojio lagane kalipso ritmove s filozofijom rastafarijanaca. Bob Marli i rastafarijanci su vjerovali da postoji Kralj svijeta, koji potiče direktno od Hrista, i da je to bio Hajle Selasije. Oni su neprekidno pušili laku drogu marihuanu i vjerovali da će se na zemlji ostvariti novi Babilon s novim Hristovim dolaskom.

Rege muzika je postala popularna u Engleskoj s pojavom bijelih izvođača kao što su bili Sting i njegova grupa “Polis”.

U našim krajevima Rege muzika se mogla čuti u nekoliko popularnih hitova “Moja prva ljubav” Haustora, “Ona se budi” Šarla Akrobate i “Hajle Selasije, car Afrike i Azije” Elvisa J. Kurtovića.

Brža varijanta rege ritma i muzike, zvana ska, postala je mnogo popularnija na Zapadu. Ska su počeli da sviraju engleski modovi. Bila je to istovremeno i muzika nove energije i idealna plesna muzika. Ta nova energija nije bila agresivna i buntovna kao pank, već je imala u sebi neku blaziranu notu privlačnu mladim snobovima. Veliki hit grupe Madness “One Step Beyond” širom je otvorio vrata ska ritmu i velikom broju bendova modovske provenijecije.

Kod nas je ska takođe bio prepoznat i prihvaćen u hitovima “Skakavac joj zaš'o u rukavac” Laboratorije zvuka, “Svi marš na ples” Bijelog dugmeta i “Fa fa la si mi ti” Azre.

Najveći domaći novotalasni hit “Maljčiki” Idola je takođe u ska ritmu.

Ska je bio uvod u ono što se i u svijetu naziva “Novim talasom” ili “Nju vejvom”. Predvodnici ove vrste muzike bili su B52 i “Talking Heads”. To je bila muzika prepuna ritma, bliska ritam i bluz muzici i rokenrolu, kao i afro muzici.

Oliver Mandić je bio prva zvijezda elektro-pop zvuka u bivšoj Jugoslaviji, koji je donosio mješavinu klasične festivalske pop muzike i novotalasne neoromantike. Ovakve trendove tih godina pratio je i muzički festival “Mesam” u Beogradu.

U tom jedinstvenom, multikulturalnom galimatijasu religija, boja kože i nacionalnih folklornih obilježja, muzika se prepoznavala kao dio svijeta. Zbog toga, nimalo slučajno, s pojavom nju vejva počinje ogroman interes za sve što je originalno muzičko nasljeđe u svijetu, što se naziva uopšteno World Music. Najpopularniji predstavnici art roka Piter Gabrijel, Pol Sajmon, Brajan Eno, Dejvid Birn, snimaju albume direktno inspirisane etno muzičkim nasljeđem Afrike i Azije. Etno muzika sa svih krajeva svijeta doživljava svjetsku promociju i popularnost, tako da i folk muzika sa područja Balkana dobija novi smisao.

Istovremeno s uticajima svjetske muzičke tradicije, s poplavom afro ritmova, latino muzike i azijsko orijentalne melodike, u Njemačkoj je još uvijek bio veoma jak pokret elektroničara predvođenih bendovima kao što su Ken, Holgar Cukaj, D.A.F, Tendžerin Drim, Kraftverk… Poslije nju vejva pojavio se pokret zvani novi romantizam, s bendovima kao što su bili “Spandau balet”, “Djuran Djuran”, ABC, “Adam Ant” ili “Kaja Go Go”.

Iz tog pokreta izrodio se gotik rok i dizajnirani kult darkera, sa svojim predstavnicima “Siouxsie And The Banshees”, “Bauhaus”, “Kult”…

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi

Kratka istorija domaće pop muzike (1): Jugoslavija širom otvara vrata popularne kulture sa Zapada (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (2): Opatija i Zagreb, po uzoru na San Remo, dobijaju festivale (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (3): Revolucionarni period u muzici i na svjetskoj sceni (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (4): Stidljivi počeci rokenrola (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (5): Manekeni postaju zvijezde, disko osvaja svijet (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (6): Šlageri na vrhuncu popularnosti (VIDEO)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu