Elif, učenica šestog razreda osnovne škole, izrazila je tada želju za osnivanjem muzeja igračaka, što je pokrenulo opsežnu saradnju između Kancelarije guvernera Duzcea, Gradske uprave, Univerziteta Duzce, Pokrajinske specijalne uprave i Ministarstva obrazovanja.
Prostor za muzej ustupljen je u okviru Naučnog centra u tom gradu.
Muzej prikazuje bogatu kolekciju igračaka prikupljenih kroz gradsku kampanju, uključujući eksponate iz 1980-ih godina, rukotvorine osnovaca i srednjoškolaca, makete i igračke izrađene od recikliranih materijala.
Na ceremoniji otvaranja, guverner Selcuk Aslan istaknuo je da je ovaj projekat jedinstven u Turskoj.
– Počeli smo s jednim dječjim snom, a čitav grad je dao doprinos. Vidimo kako materijali koje bismo inače bacili postaju prava mala remek-djela – dodao je.
Gradonačelnik Duzcea Faruk Ozlu dodao je da je riječ o vrijednom projektu koji ima edukativnu, ekološku i kulturnu dimenziju.
Ovaj jedinstveni muzej ne samo da promoviše svijest o reciklaži i očuvanju prirode, već i podstiče kreativnost i aktivno učešće djece u oblikovanju zajednice.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.