Kultura

(FOTO) MUZEJ IGRAČAKA OD OTPADA  Jedinstvena postavka na inicijativu djevojčice "guvernerke" podiže svijest o reciklaži i čuvanju prirode

U turskom gradu Duzceu svečano je otvoren “Muzej igračaka od otpada”, nastao na inicijativu 12-godišnje Elif Su Tanaj, koja je simbolično obnašala funkciju guvernerke tokom obilježavanja Dana nacionalnog suvereniteta i djeteta 23. aprila prošle godine.

(FOTO) MUZEJ IGRAČAKA OD OTPADA  Jedinstvena postavka na inicijativu djevojčice "guvernerke" podiže svijest o reciklaži i čuvanju prirode
FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA

Elif, učenica šestog razreda osnovne škole, izrazila je tada želju za osnivanjem muzeja igračaka, što je pokrenulo opsežnu saradnju između Kancelarije guvernera Duzcea, Gradske uprave, Univerziteta Duzce, Pokrajinske specijalne uprave i Ministarstva obrazovanja.

Prostor za muzej ustupljen je u okviru Naučnog centra u tom gradu.

Muzej prikazuje bogatu kolekciju igračaka prikupljenih kroz gradsku kampanju, uključujući eksponate iz 1980-ih godina, rukotvorine osnovaca i srednjoškolaca, makete i igračke izrađene od recikliranih materijala.

FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA
FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA
FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA
FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA
FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA
FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA
FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA
FOTO: ÖMER ÜRER/ANADOLIJA

Na ceremoniji otvaranja, guverner Selcuk Aslan istaknuo je da je ovaj projekat jedinstven u Turskoj.

– Počeli smo s jednim dječjim snom, a čitav grad je dao doprinos. Vidimo kako materijali koje bismo inače bacili postaju prava mala remek-djela – dodao je.

Gradonačelnik Duzcea Faruk Ozlu dodao je da je riječ o vrijednom projektu koji ima edukativnu, ekološku i kulturnu dimenziju.

Ovaj jedinstveni muzej ne samo da promoviše svijest o reciklaži i očuvanju prirode, već i podstiče kreativnost i aktivno učešće djece u oblikovanju zajednice.