Svijet

LETE KA IZRAELU Šta su to iranski "šahed 136" dronovi i koju štetu mogu nanijeti

Počeo je iranski napad na Izrael i dronovima će biti potrebno nekoliko sati da stignu do izraelskog vazdušnog prostora.

iranski dron šahed 136
FOTO: MOHAMMADREZA JABBARI/WIKIPEDIA

Bespilotne letelice “šahed”, poznate i kao kamikaze ili dronovi samoubice, pojavile su se kao značajan igrač u modernom ratovanju, posebno u asimetričnim sukobima. Ova municija iranske proizvodnje ima jedinstvene karakteristike, što ih čini i isplativim i smrtonosnim sistemom oružja.

Porodica dronova “šahed” uključuje široko poznat “šahed 136”, malu bespilotnu letjelicu s propelerom koja može nositi do 30 kilograma. Sa impresivnim dometom od 2.500 kilometara i sposobnošću letenja do 12 sati, “šahed 136” može autonomno letjeti do cilja i samouništiti se nakon udara, što ga čini strašnim oružjem u različitim scenarijima.

Iranske bespilotne letjelice “šahed”, poznate i kao “šahed UAV” su serija domaćih bespilotnih letjelica razvijenih od strane Irana. Ove letjelice su dizajnirane za različite svrhe, uključujući nadzor, izviđanje, prikupljanje obavještajnih podataka i borbene operacije.

Iran je ove iste dronove isporučio Rusiji za upotrebu u Ukrajini. Dronovi “šahed-136” nose malu bojevu glavu koja eksplodira pri udaru, piše Forbes BiH.

Specifikacije

Postoje razne varijante “šahed” letjelica, svaka sa svojim specifikacijama i mogućnostima. Međutim, neke zajedničke karakteristike i sposobnosti širom serije “šahed” uključuju:

Pročitajte još

Nadzor i izviđanje

“Šahed” letjelice su opremljene kamerama i senzorima kako bi prikupljale obavještajne podatke i pratile aktivnosti na terenu iz vazdušne perspektive. Mogu se koristiti za nadzor granica, praćenje kritične infrastrukture i izviđačke misije.

Dugotrajnost

Mnoge “šahed” letjelice su dizajnirane da imaju dugotrajnu sposobnost leta, što im omogućuje da ostanu u vazduhu tokom dužeg perioda i pređu velike udaljenosti bez potrebe za čestim ponovnim punjenjem gorivom ili zamjenom baterija.

Naoružanje

Neke varijante “šahed” letjelica, poput “šahed 136”, sposobne su da nose i ispaljuju oružje, poput vazduh-zemlja raketa ili bombi. Ova sposobnost poboljšava njihovu efikasnost u borbenim scenarijima, omogućavajući im da udaljeno napadaju ciljeve.

Prelazak komunikacije

Pored svojih izviđačkih sposobnosti, “šahed” letjelice takođe mogu služiti kao prijenosnici komunikacije, pružajući vezu između kopnenih snaga i komandnih centara, čime se proširuje operativni obim komunikacijskih mreža.

Autonomno djelovanje

Mnoge “šahed” letjelice su dizajnirane za autonomno ili poluautonomno djelovanje, što znači da mogu izvršavati unaprijed definisane misije bez stalne ljudske intervencije. Ova mogućnost omogućava efikasno korištenje resursa i smanjuje radno opterećenje ljudskih operatera.

“Šahed 136”, poznat po svojim dalekometnim sposobnostima i dizajnu samoubilačke misije, korišten je za efikasno gađanje fiksnih ciljeva. Raspoređivanje ovih dronova dodaje novu dimenziju sukobu i izaziva zabrinutost zbog upotrebe napredne vojne tehnologije u regionu.

“Šahed 136”

Proizvođač: HESA Iran

Lansiran: 2021

Bojeva glava: 36 kg eksploziva

Domet: 2.500 kilometara

Maksimalna brzina: 185 km/h

Težina: 200 kg

Dužina: 3,5 metra

Raspon krila: 2,5 metra

Kako se vojna tehnologija razvija, uticaj dronova “šahed” na dinamiku sukoba nesumnjivo će biti predmet kontinuiranog proučavanja i strateške analize. Kao takve, međunarodna zajednica mora pomno pratiti njihovo širenje i upotrebu, osiguravajući da je njihovo raspoređivanje u skladu s principima odgovornog i etičkog ratovanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu