Zdravlje

Liči na đumbir, ali je MNOGO ZDRAVIJA: Čičoka snižava šećer u krvi, poboljšava probavu i pomaže u mršavljenju

Čičoka, poznata i kao jerusalimska artičoka i dijabetičarski krompir, sve je prisutnija u kulinarskom svetu, posebno među vrhunskim kuvarima koji je koriste zbog svestranosti i neutralnog ukusa.

čičoka
FOTO: RIVERFORD ORGANIC FARMERS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Iako često ostaje neprimjećena u svakodnevnoj ishrani, ona je riznica nutrijenata i povrće koje je moguće spremiti na različite načine.

Čičoka mnogima liči na na đumbir, ali nema slatkasto-ljut ukus kao đumbir. Njena nutritivna vrijednost i ukus više liče na kombinaciju kestena i artičoke. Endokrinolozi je preporučuju osobama koje imaju dijabetes tip 2 ili insulinsku rezistenciju, jer ima nizak glikemijski indeks i ne izaziva nagli skok šećera u krvi. Iz istog razloga preporučljiva je i za mršavljenje, kao i za zdravu probavu.

Zašto je dobro jesti čičoku?

Jedna od glavnih prednosti čičoke je velika količina inulina, prebiotičkog vlakna koje promoviše zdravu crijevnu floru, pomaže u regulisanju varenja i jača imuni sistem. Visok sadržaj inulina podržava rast dobrih bakterija u crijevima, poboljšava varenje i jača imuni sistem, prenosi Telegram.

Čičoka ima nizak glikemijski indeks, što znači da ne izaziva nagle skokove šećera u krvi. Zbog toga je čičoka dobar izbor za dijabetičare, pogotovo u svežem stanju kao dodatak salatama.

Kao dobar izvor vlakana, čičoka pomaže u regulisanju varenja i može da spriječi zatvor. Takođe je zbog prisustva kalijuma dobra za kontrolu krvnog pritiska, dok vlakna smanjuju nivo lošeg holesterola.

Kako spremiti čičoku?

Čičoku možete da jedete u sirovom stanju, ali i da je pečete, kuvate, pržite, pa i stavite u turšiju.

Zbog hrskave teksture i blago slatkog orašastog ukusa, sirova čičoka je izvanredan dodatak salatama. Možete je isjeći na tanke listiće i kombinovati sa izrendanom sirovom mrkvom, uz dodatak limunovog soka, maslinovog ulja, soli i bibera. Takođe, možete da je oljuštite, isiječete na kolutiće i dodate u bilo koju salatu koju pripremate – popraviće joj ukus i poboljšati varenje.

Čičoku možete i da pečete u rerni, na pek-papiru, poprskanu maslinovim uljem i posutu ruzmarinom, posebno ako ste na dijeti. Izgledaće kao krompir – dobiće hrskavu spoljašnjost i meku unutrašnjost.

Pročitajte još

Ovo povrće možete da koristite u čorbama i potažima, jer će im dati kremastu strukturu. Potrebno je samo da je obarite i ispasirate; kuva se jednako brzo kao i krompir, a kako je blago orašastog ukusa daće divnu aromu svakoj čorbi ili potažu.

Tanko narezana i pržena artičoka može da bude zdrava alternativa čipsu. Ako je poslužite uz sos od grčkog jogurta, limuna i mirođije, dobićete veoma ukusnu i hranljivu užinu koja vam se neće “zalijepiti” za stomak.

Ipak, čičoka je najzdravija u sirovom stanju. Operite je, oljuštite, tanko isijecite i grickajte za užinu. Veoma brzo ćete primjetiti da vam se probava poboljšala, da imate ljepši ten i koji kilogram manje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu