Društvo

Lijeka ima, ali oprezno u prirodi: U domovima zdravlja dovoljne količine seruma protiv zmijskog otrova (VIDEO)

U domovima zdravlja dovoljne količine seruma protiv zmijskog otrova

Lijeka ima, ali oprezno u prirodi: U domovima zdravlja dovoljne količine seruma protiv zmijskog otrova (VIDEO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Visoke temperature izmamile su zmije iz skloništa, zbog čega je u posljednje vrijeme sve veći broj i napada ovih gmizavaca.

Posljednji takav dogodio se u Konjević Polju kada je poskok ugrizao 12-godišnju djevojčicu. U domovima zdravlja širom Republike Srpske kažu da imaju dovoljne količine seruma protiv zmijskog otrova. Građane upozoravaju na dodatni oprez.

Dvanaestogodišnja djevojčica koju je ugrizao poskok primljena je u zvorničku Bolnicu, gdje se i dalje nalazi. Iz Bolnice navode da je ovo prvi slučaj ujeda zmije otrovnice ovoga ljeta.

– Djevojčica je primila serum protiv ujeda zmije i svu ostalu terapiju. Tokom hospitalizacije nije bilo komplikacija. Klinički tok teče prema očekujućem planu – kaže doktorka Vera Tanacković.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prvi ugriz zmije ove godine zabilježen je već krajem marta na području Kneževa.

Na krajnjem jugu Srpske, gdje se očekivano mogu naći u najvećem broju, prošlog mjeseca imali su tri slučaja ugriza zmija otrovnica. Ipak, građani kažu da se ne plaše, jer zmije napadaju samo kada se osjećaju ugroženo.

Pročitajte još

Na našim prostorima, od trinaest vrsta zmija, tri su otrovnice od kojih je poskok najrasprostranjeniji. Stručnjaci upozoravaju da je najbolja prevencija održavanje površina na kojima boravimo.

– Nepokošena trava, šiblje i nepravilno odlaganje otpada privlači glodare, a glodari su glavni plijen poskoka, kada govorimo konkretno o ovoj zmiji. Samim tim, oni će ići u potragu za plijenom i doći će blizu naselja – pojašnjava Goran Šukalo, profesor na banjalučkom Prirodno-matematičkom fakultetu.

Ljekari ističu da su ugrizi zmija otrovnica relativno rijetki, ali kada se i dogode, bolnice imaju dovoljne količine antiviperinskog seruma.

Iz Instituta za javno zdravstvo navode – dok se ne završi procedura nabavke nove količine, serum će se usmjeravati u one ustanove koje sa njim ne raspolažu, a koje treba da zbrinu pacijenta, piše RTRS.

– Institut za javno zdravstvo Republike Srpske sproveo je tenderske procedure, ali za sada bez adekvatne ponude. U toku su dalje aktivnosti. Po okončanju procedure nabavke i pribavljanja antiviperinog seruma, Institut za javno zdravstvo Republike Srpske moći će da ga isporuči svim zdravstvenim ustanovama – rekli su iz Instituta.

U slučaju ugriza, ljekari kažu da ne treba paničiti, već sjesti da bi se smanjilo širenje otrova. Potrebno je i u što kraćem roku doći do najbliže zdravstvene ustanove, da bi se maksimalno tokom dva sata od ugriza, primio protivotrov.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu