Magazin

Male tajne velikih majstora: Ovu hranu sa menija restorani tajno kupuju u prodavnicama

Mnogi od vaših omiljenih lokalnih restorana ne pripremaju sve što je na jelovniku u vlastitim kuhinjama. Neke od tih svježih, ukusnih zalogaja kupuju se tajno u trgovinama.

Male tajne velikih majstora: Ovu hranu sa menija restorani tajno kupuju u prodavnicama
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Jedan od glavnih razloga je što mnogi kuvari shvaćaju važnost fokusiranja na ono što oni lično i tim oko njih rade dobro. Zbog toga će mnogi restorani iznajmiti pekarske proizvode i deserte, za koje je potreban malo drugačije vještine.

Hljeb bez glutena

– Još jedan razlog zašto restorani povjeravaju svoje hljebove vanjskim saradnicima je da mogu ponuditi specijalitete poput hljeb bez glutena, kaže Litli.

Na primjer, objašnjava Litli, ako restoran želi proizvoditi grisine bez glutena, bila bi potrebna posebna pećnica ili temeljito čišćenje kako bi se izbjegla unakrsna kontaminacija. Dobavljač hljeba može isporučiti svježe pečene grisine bez glutena, osiguravajući da su sigurni od unakrsne kontaminacije.

Umaci i dodaci

Za manje restorane, kao što je Mark Rensonov Ambition Coffee & Eatery s 18 sjedišta u Šensetediju, NY, radi se o fokusiranju na ono što on radi najbolje.

– Što želim napraviti i što želim kupiti samo da bi si olakšao život? Kupujem humus, pesto i pico de gallo. Zbog veličine našeg restorana, problema s osobljem i neizvjesnosti poslovanja, kupovina tih proizvoda daje mi vremena za druge stvari, rekao nam je Renson.

Deserti

Kuvar i pisac Alen Biksbi kaže da mnogi restorani nemaju posebnog kuvara za slatko, tako da je outsourcing slatkiša prilično čest.

– Većina ljudi koji su kuvari u restoranima ježi se pred idejom o pravljenju kolača. Stara poslovica ‘kuvanje je umjetnost, pečenje je nauka’ je istinita, a nisu svi odlični u nauci. Vrlo tehnički i delikatan, potrebna je prilično visoka stručnost i za to je obično potrebna posvećena osoba, kaže Biksbi.

Pročitajte još

Lisnato tijesto

Bivši kuvar David Nikolas iz Šef Vorda smatra da je lisnato tijesto još jedan pekarski proizvod koje je tako teško napraviti zaposlenom kuharu, piše Klix.

– Kao bivši sous šef koji radio u raznim vrhunskim kuhinjama, nikad nisam vidio da se radi u kuhinjama lisnato tijesto. Vrijeme potrebno za savijanje, smotanje i hlađenje svakog sloja čini ga dugotrajnim procesom, a rezultati su vrlo slični kupovini gotovog iz kvalitetne trgovine, kazao je.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu