Društvo

MANJE ZASADILI Havariju u HE „Dubrovnik“ trpe i poljoprivrednici

Havariju u Hidroelektrani „Dubrovnik“, koja je početkom godine ostavila van pogona i agregat Hidroelektrana na Trebišnjici, ovog ljeta osjetili su i poljoprivredni proizvođači u okolini Trebinja.

MANJE ZASADILI Havariju u HE „Dubrovnik“ trpe i poljoprivrednici
FOTO: SHUTTERSTOCK

Dolapi kojima se decenijama voda ubacivala u kanale za navodnjavanje uz oranice nisu radili zbog visokog nivoa rijeke Trebišnjice, a savremeni sistem navodnjavanja još nije završen.

Poljoprivrednici kažu da su ove godine manje zasadili, a ono što je bilo u njihovim njivama tek nekoliko puta su mogli zaliti vikendom, kada je voda bila manja, pa su se dolapi mogli okretati.

Snalazili smo se na različite načine. Nešto motorima iz rijeke, ali i to je bilo teško i opasno zbog velike vode. Nosili smo kante, kanistere, ono što je bliže crijevima iz česme, na sve načine. Biljkama malo vode, a nama visoki računi za potrošnju, ali smo morali koliko-toliko održati ono što smo stavili u zemlju. Suša je bila, a ne možemo navodnjavati. Ne znam kad nam je ovako bilo teško, a prinosi smanjeni. Bilo, prošlo i ne daj bože da se ponovi – kaže jedan poljoprivrednik iz Trebinjskog polja.

Budžeti

U Hidroelektranama na Trebišnjici priznaju da su imali najtežu godinu koju je prouzrokovala havarija u Platu kod Dubrovnika i da ne bi željeli nikada više da se ponovi.

Pored štete i velikih gubitaka zbog znatno manje proizvodnje struje štetu su pretrpjeli budžeti opština Trebinja i Bileće, poljoprivednici, ali i kupači i zaljubljenici u rijeku, koji ovo ljeto nisu mogli uživati u ljepotama Trebišnjce. Kupanje je zbog nivoa vode bilo strogo zabranjeno, a voda u kupalištu „Bregovi“ cijelu ljetnu sezonu bila je hladnija nego ikada.

Duško Vujović, rukovodilac sektora za upravljanje proizvodnjom i vodama u HET i projektant idejnog rješenja modernog sistema navodnjavanja, najavljuje da bi sljedećeg proljeća taj sistem trebao biti pušten u funkciju. Dodaje da se ne može govoriti o kašnjenju realizacije projekta, jer broj planiranih radnih dana za uspostavljenje ovog sistema nije istekao. Takođe, vodi se računa da teške mašine ne ulaze na poljoprivredne parcele nakon većih kiša i dok je zasađena ljetina, što usporava radove.

Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Duško Vujović

– Očekujem da će se građevinski dio sistema za navodnjavanje polja oko Trebinja i Zubačkog platoa, što je aneks projekta, završiti do naredne poljoprivredne sezone. On će omogućiti vodu cijelu godinu, ne samo za navodnjavanje ljeti, nego i tehničku vodu prema selima – objašnjava Vujović.

Finansije

On smatra da sistem navodnjavanja ne bi trebalo puštati u rad dok se ne uradi pravilnik pod pod kojim uslovima se neko može priključiti, kako će se koristiti i koja je cijena.

– Sistem se radi zbog korisnika i oni bi zajedno sa gradskom upravom trebali da učestvuju u tom pravilniku, kako bi sve funkcionisalo kako treba – kaže Vujović.

Dodaje da će završetkom sistema za navodnjavanje Trebinjskog polja sa vodosnabdijevanjem Zubačkog platoa biti obuhvaćeno oko 1.100 hektara obradivog zemljišta sa preko 10.000 parcela.

Izgradnju finansira Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS uz kreditnu podršku Evropske investicione banke u iznosu od 85 odsto, 15 odsto je novac iz gradskog budžeta, a HET je uložio oko 3,7 miliona KM.

Početak rada u januaru

U Hidroelektranama na Trebišnjici očekuju da će HE „Dubrovnik“ ponovo početi raditi u januaru naredne godine.

Havarija u ovom postrojenju, gdje je oko 60 odsto proizvodnje struje HET, dogodila se u januaru ove godine. Tri radnika su izgubila život.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu