Društvo

Mitrović povodom odluke Ustavnog suda Srpske "Tražimo od ministra uprave i lokalne samouprave da hitno organizuje sastanak"

Moramo se zapitati da li je ovo pobjeda nekog sindikata ili je ovo pobjeda isključivo interesa poslodavaca, odnosno pojedinih načelnika/gradonačelnika.

Milorad Mitrović sekretar sindikata uprave RS
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

To za Srpskainfo kaže mr Milorad Mitrović, sekretar Sindikata uprave Republike Srpske, komentarišući nedavnu odluku Ustavnog suda RS kojom je ocijenjeno da Odluka o primjeni odredaba Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Srpske i Posebni kolektivni ugovor o izmjenama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti lokalne samouprave, nisu u saglasnosti sa Ustavom i Zakonom o radu.

Konkurenstki Savez sindikata Republike Srpske to vidi kao pobjedu i triumf ustavnosti i zakonitosti, a Mitrović se pita kome je u interesu da se „sruši“ kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti lokalne samouprave RS kojim je omogućeno povećanje plata radnicima, a naročito vatrogascima – spasiocima.

-Da bih vam dao kompletnu sliku o interesima koje zastupaju pojedini sindikati moramo se podsjetiti na događaje i motive koji su prethodili inicijativi za ocjenu ustavnosti i zakonitosti kolektivnog ugovora. Kada je u pitanju socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje, svjesni smo da iza svakog poslodavačkog i sindikalnog djelovanja postoje suprotstavljeni interesi. Logično je da prioritet svakog sindikata bude zaštita prava i interesa radnika, jačanje ekonomskog, socijalnog i svakog drugog blagostanja radnika. Ipak, svjedoci smo da postoje sindikati, u ovom slučaju Sindikat lokalne samouprave, uprave i javnih službi, koji djeluju u sastavu Saveza sindikata RS, koji se istinski bori samo za dobrobit pojedinih načelnika i gradonačelnika i svim silama brani lokalne budžete – kaže Mitrović.

Pročitajte još

Prema njegovim riječima, inicijative i poruke koje se šalju iz „takozvanog sindikata“, govore u prilog suštini njihovog postojanja, a to je „dodatno otežavanje i urušavanje socijalnog dijaloga“.

-Pokretanje inicijative pred Ustavnim sudom Republike Srpske, a u isključivom interesu da se anuliraju napori i rezultati Sindikata uprave Republike Srpske i da se uruši dostignuti nivo prava radnika u jedinicama lokalne samouprave, govori o tome da postoji tzv. žuti sindikat koji djeluju u korist poslodavaca, a na štetu prava radnika – dodaje Mitrović.

On objašnajva da, kada postoje dva ili više reprezentativnih sindikata na nivou područja, oblasti ili grane djelovanja, postoji obaveza formiranja odbora za pregovore, srezmjerno broju članova koju predstavlja svaka od organizacija.

-Postojanje odbora je preduslov za otvaranje pregovora sa Vladom Republike Srpske, odnosno ministrom uprave i lokalne samouprave.

Mi smo i prije potpisivanja izmjena i dopuna osporenog kolektivnog ugovora nastojali da, u skladu sa Zakonom o radu, formiramo odbor za pregovore, koji bi činili predstavnici Sindikata uprave RS i Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi RS. Nismo naišli na razumijevanje i saradnju sa njihove strane, a motivi su nam sada itekako jasni. Nisu željeli formiranje odbora u skladu sa zakonom, kako bi imali razlog da sruše svaki sporazum i svaki napor koji bi rezultirao zaključivanju kolektivnog ugovora u interesu radnika – tvrdi Mitrović.

Nakon odluke suda, postavlja se pitanje šta ta odluka znači za radnike u jedinici lokalne samouprave i kako će se to odraziti na prava tih radnika?

Milorad Mitrović sekretar sindikata uprave RS
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

-Kolektivni ugovori kod poslodavca, odnosno kolektivni ugovori koji su zaključile reprezentativne sindikalne organizacije Sindikata uprave RS i načelnici/gradonačelnici ostaju na snazi i vrijede za period na koji su zaključeni. U tom pogledu, prava radnika u velikom broju lokalnih samouprava ostaju zaštićena. Ipak, svjedoci smo da postoje gruba kršenja tih kolektivnih ugovora i prava radnika, koja su naročito vidljiva u Trebinju, Vlasenici pa uostalom i u Banjaluci. Bitno ugrožavanje prava radnika je naročito vidljivo u onemogućavanju ostvarivanja prava na uvećanje plate po osnovu rada na radnim mjestima sa povećanim rizikom i statusa vatrogasaca, jer predstavljaju značajan izdatak za budžete lokalnih zajednica – odgovara Mitrović.

Pitali smo ga i koji su dalji koraci zaštite prava radnika.

-Nastavljamo dalje, izazova je uvijek bilo i biće. I prije nego što je odluka ugledala svjetlost dana pokrenuli smo postupak kolektivnog pregovaranja, jer je u ovim vremenima visoke stope inflatornog kretanja od izuzetnog značaja povećanje plate radnika. Tražimo od ministra uprave i lokalne samouprave (Senke Jujić, prim, aut.) da hitno organizuje sastanak i da se u slučaju opstrukcija u pogledu formiranja odbora, Vlada Republike Srpske upozna i odredi. Nijedan radnik ne smije biti talac lokalnih moćnika i žutih sindikata, a u budžetima lokalnih samouprava je potrebno obezbijediti novac. Mogu da se odreknu javnih nabavki automobila, aviona, kamiona i zapošljavanja srodnika i komšija i da svaki gradonačelnik i načelnik radi u interesu građana, jer gdje postoji volja, nađe se i način – zaključuje Mitrović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu