Magazin

Može da košta više od zlata: Dinja koju poliraju noseći nekoliko pari bijelih rukavica

Na prvi pogled djeluje kao "svaka druga" dinja, ali joj je cijena sve - samo ne obična. Naime, japanska dinja po imenu Yubari Melon smatra se najskupljim voćem na svijetu.

Može da košta više od zlata: Dinja koju poliraju noseći nekoliko pari bijelih rukavica
FOTO: BUSINESS INSIDER/YOUTUBE/SCREENSHOT

Svakodnevno se pojavljuju nove sorte voća i povrća, zajedno sa inovacijama u metodama uzgoja i ukrštanja. Egzotično voće iz cijelog svijeta često privlači pažnju i budi radoznalost, posebno kod potrošača s dubljim džepom.

Ipak, ovo voće i njegova cijena zaista šokira i one koji su spremni da papreno plate za užitak.

Znamo da je voće i povrće pojedinih sorti za mnoge luksuz, ali najskuplje voće na svijetu, vjerovali ili ne, može koštati više od zlatnog nakita ili čak parčeta zemlje, prenosi Blic.

U pitanju je dinja uzgajana u Japanu koja, prema podacima sa aukcija, košta više od 20.000 dolara. Navodi se da regularno ima cijenu od nekih 200 dolara, ali su u maju 2019. dvije dinje iz Hokaida na aukciji prodate za 5 miliona jena ili više od 45.000 dolara.

Yubari dinja je, stoga, dostupna samo najvišim slojevima društva u Japanu, a prodaje se u malim količinama, jer je nije lako nabaviti. Uzgaja se u istoimenom u regionu, na suncu u stakleniku.

Za Japance, voće je specijalna kategorija, a ne “užina koju biste pojeli usput”. Građani te zemlje mu se ne dive samo zbog ukusa, već i izgleda. Konkretno ove dinje se uzgajaju s velikom pažnjom, a svakoj treba 100 dana da poraste.

Yubari Melon se uzgaja tokom cijele godine, a postoji čak 20 različitih sorti semena, zavisno od sezone. Strogo se kontroliše količina vode koju svaka biljka upija, kao i klimatizacija, odnosno grijanje.

Klasifikuju se prema 4 nivoa: fuji, yama, shiro i yuki. Ona dinja koja ima čak i minimalno oštećenje, spada u posljednju kategoriju, a prve tri kategorije se određuju na osnovu sadržaja šećera i izgleda. Trećoj klasi pripada 55 odsto dinja; drugu klasu čini 25 procenata, a svega 0,1 odsto ili jedna od 1.000 svih ubranih dinja – označena je kao fuji.

Posao uzgajanja Yubari dinje nije nimalo lak. Beru se ručno, a kako plodovi bivaju sve veći na svakoj biljci, pažljivo se umotavaju u bijeli papir, radi zaštite. Svaka dinja se čak ručno masira i polira. Zatim se pokrije da bi se zaštitila od sunca tokom posljednjeg perioda rasta.

Farmeri mogu da nose više pari bijelih rukavica tokom procesa poliranja. Razlog zbog kojeg su ove dinje, između ostalog, toliko skupe je taj što su zaštićene geografskom oznakom, baš kao i čuvena Kobe govedina.

Uprkos cijeni, postoji veliko tržište za ovo voće širom Japana. Potrošači su spremni da plate da bi bili sigurni da je njihov poklon savršen, posebno znajući koliko je truda uloženo u proizvodnju. Dinje se često prodaju u pojedinačnim kutijama, na svili/sijenu ili vezane vrpcom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu