Kultura

Muzeji kao superzvijezde: Komercijalizacija ili kultura na višem nivou hedonizma (FOTO, VIDEO)

Svjetska ekonomija je svoj pravac u posljednjih nekoliko godina promijenila i za sobom donijela neke nove sfere poput kulturne ekonomije.

Nacionalni muzej u Stokholmu
FOTO: ISIDORA JOVIĆ

Sve više postajemo svjedoci otvaranja galerija i muzeja, kao i organizovanja blockbuster izložbi koje obilaze planetu.

Sve veći broj ljudi je spreman da odvoji vrijeme i novac za posjetu nekih specijalnih izložbi ili muzeja.

Kulturna ekonomija

Koliko je kulturna ekonomija u ekspanziji pokazuje i činjenica da Las Vegas ili “grad grijeha” otvara sve veći broj umjetničkih galerija uz kazina kako bi privukli veći broj posjetilaca. Svaki mjesec umetnički festival First Friday transformiše Las Vegas u kreativni raj sa galerijama, plesom na ulicama, ukusnom hranom i različitim zajednicama.

Iako nam je prva pomisao na ovaj grad slot mašine i noćni klubovi, u posljednjih nekoliko godina to se promijenilo i počelo bilježiti rast turista koji prate put kulture, a ne samo zabave.

Takvu tradiciju počeli su pratiti i ostali svjetski gradovi kao što su Berlin, London, Meksiko Siti, koji umjetnicima nude podsticaj da se predstave široj publici.

Specijalne izložbe

Specijalne izložbe postaju sve veći trend koji muzejima i umjetničkim galerijama donosi veći prihod, kao i popularizaciju određenih turističkih destinacija. Postajemo svjesni da se sve više muzeja stiče status “superzvijezde” i tako prave svoj osoben brend prepoznatljiv širom svijeta.

Muzej umjetnosti Metropoliten u Njujorku je već davno shvatio kako funkcioniše kreiranje svog brenda još davne 1908. godine, kada su otvorili svoju radnju koja je dugo bila izuzetak, dok i ostali muzeji nisu prihvatili i otvorili svoje radnje na brojnim lokacijama.

Nisu samo radnje te koje ostvaruju prihod muzejima; u to kolo se uključuju i kafe barovi i restorani, koji nude posjetiocu predah od razgledanja umjetnina. Jedan od primjera je i Narodni muzej u Stokholmu koji u svojim prostorijama skriva i restoran koji nudi bogat meni, veliki izbor vina i uživanje u dizajnu enterijera.

Nacionalni muzej u Stokholmu
FOTO: ISIDORA JOVIĆ
Nacionalni muzej u Stokholmu
FOTO: ISIDORA JOVIĆ
Nacionalni muzej u Stokholmu
FOTO: ISIDORA JOVIĆ
Nacionalni muzej u Stokholmu
FOTO: ISIDORA JOVIĆ

Pored restorana, muzeji nude i savršen prostor za organizovanje različitih kulturnih događaja, kao i savršenog ambijenta u kome bi se mogli realizovati neki poslovi za važne firme.

Da li smo postali svjedoci prevelike komercijalizacije kulture ili smo samo digli kulturu na jedan viši nivo hedonizma koji prati današnju svjetsku ekonomiju i dozvolili sebi da spojimo kulturu sa zabavom? Možda ekspanzija kulturne ekonomije dolazi i do nas i pitanje je časa kada će u punom jeku zakucati na naša vrata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu