Banjaluka

Na most čekaju 8 godina: Izgradnja počinje sutra, mještani se pitaju zašto još nema radnika i mašina (FOTO)

Gradnja mosta u Česmi trebalo bi da počne sutra. Mještani koji već osam godina čekaju da dobiju prelaz preko Vrbasa kažu da su nestrpljivi, ali ih pomalo zbunjuje što nikakve radne mašine još ne vide.

Na most čekaju 8 godina: Izgradnja počinje sutra, mještani se pitaju zašto još nema radnika i mašina (FOTO)
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Nadaju se da neće biti iznevjereni.

O gradnji mosta smo se naslušali priča, kao iz bajki. Ali, do svih nas je došla vijest da radovi počinju u subotu, navodno će doći i neke važne zvanice. Istina je da nema još ni radnika, ni mašinerije, ali možda sve počne da pristiže u petak popodne – kaže sagovornica Srpskainfo iz ovog naselja.

Prema njenim riječima, novi most biće nešto uzvodnije od onog koji je uništen u poplavama prije osam godina.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Završeno je sve oko imovinsko-pravnih odnosa, nema prepreka što se tiče zemlje. To su nas obavijestili. Mi sada samo gledamo hoće li se konačno otvoriti gradilište, da nam svima postane lakše – priča ona.

U naselju znaju da novi most neće biti na mjestu gdje je bio stari, viseći, već koji metar uzvodno. Urađeno je to kako se ne bi pravile dodatne saobraćajnice, pričaju mješani.

– Most je planiran tako da se sa njega direktno uključuje na ulicu kod ’Vitaminke’ i samo nastavlja pravo prema gradu. Nema nikakvih krivina, već se sa mosta direktno ide prema Lazarevu. Nema potrebe za gradnjom novih saobraćajnica. Koliko znam, biće potrebno srušiti jedan-dva objekta do glavne ulice, ali to je sređeno – kaže jedan mještanin Česme. Na pitanje, koliko će im novi most značiti, kaže da će napokon imati normalnu vezu sa gradom.

Pročitajte još

– Nadamo se i da će novi most rasteretiti saobraćaj na postojećem. U špicu su tamo velike gužve. Plus, nama kojima smo malo dalje, ovo će biti lakši i brži način do grada. Prije, dok je postojao viseći most, samo njim smo prolazili, nismo imali potrebe da idemo prema ’Incelu’ – objašnjava naš sagovornik.

Višemilionska investicija u ovom dijelu Banjaluke trebalo bi da olakša život onima kojima će novi most skratiti vrijeme putovanja do posla, škole, ljekara. U ovo naselje u protekle dvije decenije doselio se veliki broj ljudi, izgrađeno je dosta kuća, a neke procjene kažu da u Česmi živi oko 6.000 ljudi.

Iz Grada je nedavno rečeno kako su riješeni imovinsko-pravni odnosi, sva projektna dokumentacija, idejno rješenje, a još u aprilu dobijena građevinska dozvola. Raspisan je tender za izbor najboljeg izvođača na koji je stigla žalba, pa se moralo čekati.

Prije neki dan, gradonačelnik Draško Stanivuković najavio je da izgradnja mosta u Česmi počinje u subotu i da će se „odvijati nesmetano do konačnog završetka“.

Gube puno vremena da dođu do grada

Sve do katastrofalnih poplava u maju 2014. godine oni su kao osnovni prilaz kućama i naselju najčešće koristili viseći most preko Vrbasa kod „Vitamnike“, Međutim, u poplavama je most uništen, a mještani idu raznim zaobilaznicama, pa gube puno vremena i svakodnevno prelaze kilometre. Jedan put je preko Trapiske šume, koji vozači koriste ako idu prema naselju Lazarevo ili u mjesne zajednice koje gravitiraju tom dijelu grada. Veći dio te saobraćajnice, posebno onaj koji prolazi kroz šumu nije uslovan za pješake ili bicikliste. Put je uzak i u pojedinim dijelovima nepregledan, bez trotoara ili proširenja. Drugi put je pored bivše fabrike “Incel”, koji mještani koriste ako idu prema naseljima Vrbanja, Ada ili Borik i najkraći je put do centra. Za razliku od puta kroz Trapisku šumu, ovaj je osvjetljen, ali mogu samo da prođu automobile, jer se na putu do grada nalazi nadvožnjak koji je toliko nizak da ispod njega ne mogu da prolaze kombi vozila, kamioni ili autobusi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu