Svijet

(VIDEO) "Nećemo letjeti dok ne budemo spremni" NASA odgodila misiju slanja posade na Mjesec

Astronauti američke svemirske agencije NASA neće imati priliku prošetati površinom Mjeseca najmanje do septembra 2026. godine.

NASA odgodila misiju na Mjesec
FOTO: NASA, ALT/TWITTER/SCREENSHOT

Ljudi su posljednji put bili na Mjesecu 1972. godine, a zahvaljujući misiji u okviru NASA-inog programa Artemis, trebaju se vratiti na lunarnu površinu.

Ipak, američka svemirska agencija je misiju odgodila za još jednu godinu, što znači da astronauti neće putovati na Mjesec prije septembra 2026. godine.

Odgađanje misije pod nazivom Artemis III će omogućiti NASA i da ima više vremena za razvoj tehnologije.

Treba reći da agencija još uvijek nema letjelicu koja će spustiti astronaute na lunarnu površinu, kao ni odijela koja će oni nositi. Najavljujući odgađanje, administrator NASA Bil Nelson je kazao da je sigurnost najvažnija.

Pročitajte još

– Nećemo letjeti dok ne budemo spremni – jasan je bio Nelson.

NASA je odgodila i misiju Artemis II, koja se sada planira za septembar 2025. godine.

Pročitajte još

U ovoj misiji će četiri astronauta letjeti oko Mjeseca bez namjere za slijetanjem na njegovu površinu.

Prije ovog odgađanja, misija je bila planirana za kraj ove godine. Posada koju čine Džeremi Hansen, Kristina Koh, Viktro Glover i Rajd Vajsman su u procesu treninga.

Misija Artemis I obavljena je u novembru 2022. godine, a to je bila demonstracija SLS rakete bez posade i kapsule Orion koja će transportovati astornaute u lunarnu orbitu.

No, kapsuli je potrebna instalacija sistema za održavanje života prije nego se posada misije Artemis II ukrca u nju, a NASA je trenutno zabrinuta zbog elektronike u sistemu koja mora biti provjerena. Inženjerima je potrebno više vremena da razumiju ponašanje i performanse toplotnog štita koji štiti kapsulu Orion tokom “vatrenog” ulaska u atmosferu Zemlje prilikom povratka astronauta.

Ovaj štit je pretrpio neočekivan gubitak materijala tokom povratka misije Artemis I.

Najveći problem koji NASA ima vjerovatno je slijetanje letjelice u misiji Artemis III.

Pročitajte još

Tu letjelicu će proizvesti kompanija SpaceX, a to će zapravo biti verzija ogromnog novog Starshipa koji se testira u Teksasu. Ideja je da astronauti pređu u Starship u lunarnoj orbiti, nakon čega bi se pomoću njega spustili na površinu Mjeseca.

SpaceX mora osigurati optimalan rad letjelice, ali i obaviti demonstraciju bez posade. Da bi se Starship našao u blizini Mjeseca, potrebno je da SpaceX napuni gorivom svoju letjelicu u orbiti Zemlje, a to je potpuno nova praksa.

Biće potrebno 10 ili više lansiranja da bi se dostavilo dovoljno goriva u letjelicu iznad Zemlje, a kako bi se omogućilo putovanje do Mjeseca i potom slijetanje.

NASA administrator Džim Fri vjeruje da tehnologija može biti usavršena do septembra 2026. godine.

Datumi misija Artemis IV i Artemis V još uvijek nisu promijenjeni te se planiraju za 2028. i 2029. godinu.

U misiji Artemis IV će prvi astronaut otputovati na lunarnu stanicu Gateway, koja će biti izgrađena u ovom desetljeći. Naredna misija će predstavljati uvođenje drugog sistema za slijetanje pod nazivom Blue Moon, koji razvija kompanija Blue Origin u vlasništvu milijardera Džefa Bezosa, prenosi Klix. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu