Biznis

Nijemci uspjeli da uštede tokom krize: GOMILAJU PARE jer nemaju gdje da troše

Građani Njemačke gomilaju ogromne sume novca tokom krize, piše njemački javni servis Tagesšau. I izgleda će to tako da se nastavi, jer ni ekonomisti ni finansijska scena ne predviđaju skori značajniji rast potrošnje.

Nijemci uspjeli da uštede tokom krize: GOMILAJU PARE jer nemaju gdje da troše
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Na prvi pogled, ekonomska kriza usljed korone ima paradoksalnu posljedicu mnogi građani Njemačke imaju na računu znatno više novca nego prije godinu dana. I – tome se ne nazire kraj. Odnosno, ne predviđa se neki kratkoročni preokret – u pravcu veće potrošnje, piše “Dojče vele”.

– Prema podacima Bundesbanke, od januara 2020. do januara 2021. depoziti privatnih domaćinstava u bankama porasli su za 182 milijarde i sada iznose 1,73 biliona evra – pokazuje statistika u martovskom mjesečnom izveštaju.

U svojoj najnovijoj ekonomskoj prognozi Institut Ifo sa sjedištem u Minhenu povećanje ušteđevine u 2020. procjenjuje na 100 milijardi evra – i pretpostavlja da će ta suma u prvom kvartalu nastaviti da raste.

– Mislim da ćemo do sredine godine imati sličnu situaciju kao i cijele prošle godine – kaže Jirgen Gros, predsjednik asocijacije GVB, krovne organizacije Folks- i Rajfajzen banki u Bavarskoj, a prenosi Tagesšau.

Osim toga, tokom pandemije korone znatno manje ljudi je podizalo gotovinu sa bankomata.

– Kao rezultat korona-krize, potražnja za gotovinom na našim mašinama opala je za 75 procenata – rekao je Kersten Trojanus, izvršni direktor operatora bankomata IC keš za “Velt am Zontag”.

Pročitajte još

Oko 1.000 od 5.000 bankomata ovog operatera u Njemačkoj već je isključeno iz upotrebe, a 200 do 300 je potpuno demontirano.

Banke su zabilježene i značajan pad potražnje za gotovinom. U Komercbanci, na primer, kažu, da su u proteklih dvanaest mjeseci “zabilježili prosječan pad potražnje za gotovinom između deset i 15 procenata”.

Štedionice su prošlog proljeća zabilježila kratkotrajni juriš na bankomate. Neki potrošači su u početku strahovali da možda neće biti dovoljno gotovine tokom pandemije. Kada su se njihove sumnje pokazale neosnovanim, potražnja za gotovinom se normalizovala, prenosi DW, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu