Društvo

Oboljeli imaju od 39 do 56 godina: Morbilama zaražena 4 ZDRAVSTVENA RADNIKA

U Bolnici za ginekologiju i akušerstvo Kliničko-bolničkog centra "Zemun" četiri zdravstvena radnika oboljela su od morbila, potvrdila dr Slavica Maris, epidemiološkinja i načelnica Jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje, oni su oboljeli u periodu od 12. do 21. maja.

doktori medicina UKC
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Na sreću, među pacijentima i bebama nije registrovan nijedan slučaj zaraze malim boginjama.

– Ne možemo znati izvor infekcije. Jasno je da su preostale tri osobe inficirane kontaktom sa prvooboljelom osobom. Kada govorimo o vakcinalnom statusu, za jedan, inicijalni slučaj je nepoznat, a ostale tri osobe nisu imale zaštitni titar antitela na morbile i to je razlog zaraze – navodi dr Slavica Maris za Blic.

Ona kaže i da su svi kontakti sa prvooboljelim zaposlenim provjereni, kao i vakcinalni status svih zaposlenih kako bi se vidjelo da li posjeduju zaštitu ili ne. Troje zaraženih, kaže, nije imalo zaštitu.

Prvooboljeli je bio i hospitalizovan, ali se oporavio i otpušten je. Ostalo troje su na kućnom liječenju – navodi dr Maris.

Nema zaraženih beba

Među pacijentima i bebama u ovoj ustanovi, do danas nije registrovan nijedan slučaj zaraze morbilima.

– Sve pacijentkinje koje su bile u kontaktu sa oboljelim u fazi inkubacije (četiri dana prije i četiri poslije izbijanja ospe) su pregledane. Provjeren je vakcinalni status pacijenata, informisani su svi o slučaju i rečeno im je da se jave ljekaru ukoliko se jave simptomi – kaže dr Maris.

U Bolici za ginekolofiju i akušerstvo KBC „Zemun“ samo se primaju hitni slučajevi i obavezno je nošenje zaštitnih maski.

– Otkako je sve krenulo, svakodnevno smo u kontaktu sa kolegama iz KBC „Zemun“, imamo sastanke Komisije za bolničke infekcije, preduzete su sve mjere i ne očekujemo dalje širenje – zaključuje dr Slavica Maris.

Kako saznaje Blic, oboljeli imaju od 39 do 56 godina.

106 oboljelih od početka godine

Male boginje su od početka godine u Srbiji potvrđene kod 106 osoba, pokazuje najnoviji izvještaj Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

Najviše zaraženih je u Beogradu – 68, a pored toga morbili su potvrđeni i kod jednog djeteta iz Republike Srpske.

I dalje na snazi pooštrene mjere

Оd 7. februara u Srbiji su snаzi pооštrеnе mjеrе еpidеmiоlоškоg nаdzоrа nаd mаlim bоginjаmа.

Morbile prenose direktnim kontaktom sa oboljelom osobom – putem poljupca, rukovanja, putem vazduha respiratornim kapljicama koje emituje oboljela osoba kao što su kašalj i kijanje, a rijetko indirektnim putem preko sveže kontaminiranih predmeta.

Inkubacija, period od momenta ulaska virusa u organizam do pojave tegoba kod malih boginja traje 7 do 18 dana.

Simptomi

Poslije inkubacije (period od momenta ulaska virusa malih boginja u organizam do manifestacije oboljenja, odnosno pojave tegoba) od 7 do 18 dana, dolazi do:

pojave povišene tjelesne temperature

sekrecije iz nosa

kašlja

Pročitajte još

konjunktivitisa (vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci).

Nabrojani simptomi malih boginja traju 2 do 4 dana, poslije čega dolazi do:

skoka tjelesne temperature (preko 40°C)

pojave makulopapulozne ospe prvo na licu, iza ušiju i na vratu

ospe se potom šire na trup i ekstremitete

Oboljela osoba je zarazna posljednjeg dana inkubacije (kada je još uvijek bez tegoba), 4 dana prije izbijanja ospe i 4 dana nakon izbijanja ospe, objašnjavaju iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Upravo je to najopasnije, jer osoba širi virus a da toga nije ni svjesna!

Komplikacije

Komplikacije su češće kod djece mlađe od 5 godina i odraslih osoba starijih od 20 godina. To su:

zapaljenje pluća (pneumonija)

zapaljenje srednjeg uha

dijareja

zapaljenje mozga

gubitak vida

Svaki hiljaditi bolesnik dobija zapaljenje mozga, dok na 1.000 oboljelih sa navedenom komlikacijom dolazi do smrtnog ishoda.

Male boginje jedne su od najzaraznijih infekcija, uspješno se preveniraju MMR vakcinom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu