Društvo

OBOLJELI NEMAJU VOLJE ZA OPORAVAK Moždani udar poprima sve veće razmjere

Jedna trećina bolesnika koja dožive moždani udar umire, druga preživljava sa različitim, često teškim posljedicama, a samo se jedna trećina vraća normalnom životu.

OBOLJELI NEMAJU VOLJE ZA OPORAVAK Moždani udar poprima sve veće razmjere
FOTO: FLICKR

Ovo oboljenje poprima sve značajnije razmjere u svijetu, uključujući zdravstvenu i socijalnu komponentu, saopštili su iz Instituta za javno zdravstvo RS, povodom Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara koji se obilježava 29. oktobra.

Moždani udar se može spriječiti. Svako tokom života može značajno smanjiti vjerovatnoću nastanka ove bolesti, a u tom smislu je najvažnije usvojiti i dosljedno primjenjivati zdrave stilove života. Faktori rizika na koje se može uticati su nezdrav način života, pušenje, nezdrava ishrana, fizička neaktivnost, prekomjerna tjelesna težina, zloupotreba alkohola i droga, uzimanje određenih lijekova, stalne stresne situacije – ističu u IJZ i dodaju da su najčešći simptomi moždanog udara utrnulost, slabost ili oduzetost lica, ruke ili noge, pogotovo ako je zahvaćena jedna strana tijela.

– Nekada najteži aspekat ove bolesti je osjećaj da ste sami i bezvoljni za rad na povratku onih funkcija za koje je to moguće. Naziv ovogodišnje kampanje je upravo posvećen tome i glasi ”Ustati ponovo nakon moždanog udara“ – kažu u ovom institutu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu