Svijet

"ONE SU MOJE DJEVOJČICE I JA ĆU IH RAZDJEVIČITI" Skandalozna svjedočenja silovanih skijašica u Austriji

Kao tinejdžerke, sjurile su se niz snježne padine Apla i osvojile olimpijsko zlato. Milioni Austrijanaca su ih duboko poštovali i podravljali ih kao nacionalne heroje, najbolje atletičarke i ponos zemlje. Ali, za najmanje dva trenera nacionalnog skijaškog tima, djevojke su bile nešto drugo: seksualni objekti za njihovo zadovoljstvo.

"ONE SU MOJE DJEVOJČICE I JA ĆU IH RAZDJEVIČITI" Skandalozna svjedočenja silovanih skijašica u Austriji
FOTO: CYRIL ZINGARO/EPA

One su moje djevojčice i ja sam onaj koji će ih razdjevičiti – razmetao se jedan od njih, prema iskazu svjedoka na suđenju u zapadnoj Austriji od početka ovog mjeseca.

U novembru 2017. godine, nekoliko mjeseci poslije prvih optužbi za seksualno zlostavljanje holivudskog producenta Harvija Vajnstin, počelo je da se odmotava klupko asutrijske slavne skijaške istorije. Nikola Verdenig, bivša olimpijska skijašica, prva je progovorila o sistematskoj zloupotrebi moći koja vlada u zajednici skijaških profesionalaca u Austriji više od četrdeset godina.

View this post on Instagram

Danke #nicolawerdenigg #frauenpower #derwegzurück

A post shared by #Der Weg zurück (@johannesduerr2019) on

Dok Nikola nije eksplicitno imenovala saigrača, ispričala je da ju je napastvovao kada je imala šesnaest godina i da se slučaj nikad nije našao pred sudom. Za njom, progovorilo je još žena koje su iskusile isti tretman.

Tokom prošle godine, najmanje još tri skijašice su javno priznale da ih njihovi treneri i drugi iz tima napastvuju ili namjeravaju da to učine. Nekada ih primoravaju na seks ili očekuju seksualne usluge za bolji tretman.

Bivše i sadašnje učenice prestižne škole za skijašice takođe su u medijima progovorile o seksualnom zlostavljanju kao “kulturi” škole od 1990-ih godina. Mnogi treneri i profesori znaju za to. Ove godine je profesor škole zatvoren zbog silovanja.

Druga skijašica Helen Skot-Smit kaže da postoji tradicija, gdje se mlade skijašice vide kao “sveže mjeso”.

Početkom 2018. godine, Austrijska skijaška federacija načinila je komisiju, čiji je zadatak da istraži navode o napastvovanju. Federacija je istakla da seksualno zlostavljanje unutar institucije jeste manje nego u drugim sličnim organizacijama.

Dina Nahbaur, izvršna direktorka NVO “Bijeli prsten”, koja pruža podršku žrtvama zločina, kaže da vjeruje da mnoge skijašice neće prijaviti komisiji zlostavljanje, jer smatraju da je ona “suviše bliska sa federacijom”.

Istupanjem u javnost, žrtve bivaju žigosane od strane društva, zato se odlučuju da prećute. Ono čega se još plaše je sramoćenje na sudu, ako prestupnika oslobode, kao i finansijski momenat, jer u tom slučaju moraju da plate kompenzaciju onome ko ih je zlostavljao, piše Blic.

– Mogu da vam kažem da je to ogroman problem za mnoge žene – kaže Marija Vindhager, advokatica iz Beča.

Prema austrijskom krivičnom zakonu, bilo koja osoba koja otvoreno optuži javnu ličnost za napastvovanje može da se suoči sa tužbom i sama bude osuđena na šest mjeseci zatvora.

– Od samog početka sam se toga plašila. Da će mene tužiti – rekla je Julija, bivša skijašica.

Sada šesdesetšestogodišnjakinju je silovao u više navrata poštovani trener nacionalnog tima Karl “Čarli” Kar, kada joj je bilo dvadeset tri godine. Kar je, naravno, sve negirao.

Tokom suđenja sa mnogo obrta, svjedoci su naveli da su silovane i tinejdžerke, fanovi sporta, uz detalje nasilnih činova i orgijanja.

Austrijanci smatraju skijanje svojim nacionalnim sportom i oni koji se njime bave su zvijezde u zemlji. Optužbe protiv Kara su šokirale Austrijance, među kojima većina živi na selu i ima konzervativan pogled na svijet.

– Nedostaje razumijevanje. I pravni sistem često ne vjeruje ženama, jer ne izgledaju kao “savršene žrtve” – tvrdi advokatica Sonja Aziz.

Zahvaljujući kulturi straha i nepovjerenju u pravni sistem, optužbe se brzo odbacuju i čak 87 odsto muškaraca optuženih za napastvovanje se izvuče.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu