Četiri prijetnje su, rekao je Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, inflacija, energetska kriza, manjak hrane i klimatske promjene.
Recesija je znatan pad privredne aktivnosti u nekoj državi ili zoni. Kada je bruto-domaći proizvod – dakle ukupna vrijednost dobara i usluga izražen u novcu za određeni period – u dva uzastopna tromjesečja manji nego u prethodnom, onda ekonomisti to nazivaju “tehničkom recesijom”, podsjeća dpa.
– Ne možemo da riješimo probleme ponaosob., ali ako ne uspijemo da riješimo nijedan od problema, zaista strahujem da ćemo upasti u globalnu recesiju, rekao je Habek.
To, kako je rekao, može kritično loše da utiče ne samo na program protiv klimatskih promjena, nego da izazove globalnu nestabilnost.
– Ako dio svijeta naredne godine bude gladovao, onda nećemo brinuti samo o tome (klimi), nego o svjetskoj stabilnosti – rekao je ministar iz ekološke partije Zelenih.
Prema njegovim riječima, energetska neizvjesnost ne protivriječi ciljanom oslobađanju od fosilnog goriva.
– Moramo da shvatimo da jedan problem ne smijemo rješavati guranjem drugog pod tepih – rekao je, dodavši da će rješavanje sadašnjih problema većom proizvodnjom i upotrebom fosilnog goriva pogoršati situaciju u budućnosti.
Isto tako, rekao je Habek, pogrešno je sada zatvarati tržišta, jer ako se svaka država okrene brizi samo o sebi, to može da zaoštri globalnu krizu, prenosi Investitor.me.
– Moramo zadržati otvorena tržišta – rekao je, pozivajući na izmjenu regulative i kurs od “deglobalizacije” ka dubljoj saradnji i solidarnosti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu