Magazin

Ova biljka liječi nesanicu: Ne smiju je koristiti pacijenti na sedativima

Nesanica poslije operacije i kod pacijenata na dijalizi može da se ublaži tradicionalnim borcem protiv nesanice i anksioznosti – korijenom valerijane.

Žena spava u krevetu
FOTO: GLAMRS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ova biljka ima sedativno dejstvo i primenjuje se najčešće u obliku čaja ili suplemenata. Koristi se i kod stanja uznemirenosti i straha, smatra se da može da umiri grčeve, crijevne kolike, bolove, da snizi visok krvni pritisak.

Upotreba pomoćnih ljekovitih sredstava prilagođava se stanju svake osobe i nije zamijena za lijek ili prevenciju bolesti.

Ko bi trebalo da izbegne valerijanu?

Koren valerijane (Valerianae radix) sadrži valepotrijate, etarsko ulje, tanine, alkaloide. Valerijana ima jako sedativno dejstvo pa se zato ne savjetuje pacijentima koji su već na terapiji sedativima. Čaj se priprema tako što se jedna kašičica usitnjenog korena valerijane prelije sa 150 ml ključale vode, sve se poslije 10 minuta procijedi i pije po jedna šoljica čaja nekoliko puta dnevno.

Može li valerijana da liječi nesanicu?

Klinička ispitivanja valerijane kao sredstva za terapiju nesanice nisu dala jedinstvene rezultate. Studije koje su ispitivale kvalitet sna nisu utvrdile razliku između osoba koje su uzimale valerijanu i onih koji su pili placebo. Veruje se da valerijana utiče na nivoe gama-aminobuterne kiseline (GABA). Nizak nivo GABA u mozgu, dovodi se u vezu sa neurološki i psihijatrijskim poremećajima kao što su depresija, anksioznost, nesanica. U ovakvim situacijama valerijana djeluje smirujuće, opušta mišiće, ublažava bolne menstruacije, simptome artritisa.

Korijen valerijane sadrži valerensku kiselinu koja ima sedativno dejstvom. Smatra se da valerenska kiselina deluje na GABA koja smiruje ali i usporava rad mozga. Postoji veliki broj dokaza da GABA snižava tjelesnu temperaturu, utiče na na aktivnost parasimpatičkog nervnog sistema i tako omogućava san. Smatra se da bi valerijanu u obliku suplemenata ili čaja najbolje primeniti pre spavanja. O detaljima doziranja i načinu primene najbolje je posavjetovati se sa ljekarem, prenosi b92.

Ima li pouzdanih dokaza o dejstvu valerijane?

Korijen valerijane je vjerovatno najpoznatiji tradicionalni lek za nesanicu. Studija iz 2020. objavljena u časopisu Journal of Evidence-Based Integrative Medicine zaključila je da valerijana može da bude bezbedna i efikasna biljka za nesanicu i poremećaje spavanja. Ipak, proces kontrole i kvaliteta ove studije nije do kraja pouzdan.

Postoje dokazi da upotreba korijena valerijane može da obezbedi san pacijentima na dijalizi, bolji kvalitet sna poslije operacije. I pored toga što su rezultati obećavajući, malo je studija na humanoj populaciji koje bi mogle da potvrde djelotvornost valerijane. Potrebno je više dodatnih istraživanja koja bi trebalo da daju konkretnije podatke.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu