Stručnjaci upozoravaju da visoke temperature mogu ubrzati kvarenje jaja, pa ih je važno čuvati na odgovarajućoj temperaturi kako bi ostala sigurna za konzumaciju.
Prema savjetima stručnjaka za ishranu, svježa jaja ne bi smjela ostajati na sobnoj temperaturi duže od dva sata, dok se u temperaturama iznad 32 stepena taj vremenski okvir smanjuje na samo jedan sat, prenosi Radiosarajevo.ba.

Ukoliko su jaja već izložena toplini, preporučuje se da se što prije prebace u frižider.
Nutricionisti ističu da čuvanje jaja u hladnim uslovima tokom ljetnih mjeseci znatno smanjuje rizik od trovanja hranom, naročito ako se ne konzumiraju odmah nakon kupovine. Jaja bi, idealno, trebala biti skladištena na temperaturi ispod 20 stepeni kako bi se očuvala njihova sigurnost.
U prodavnicama su jaja često izložena na policama van frižidera, ali se tamo temperatura drži pod kontrolom, što nije slučaj u domaćinstvima tokom vrućih dana. Zbog toga je preporučljivo da se po dolasku kući jaja odmah stave u frižider.
Bez obzira na to da li volite pržena, poširana ili kajganu, jaja su svakodnevna namirnica u mnogim domaćinstvima. Ali, kako bi se izbjegli neugodni mirisi, kvarenje ili čak opasne bakterije poput salmonele, tokom ljetne sezone čuvanje u frižideru je najsigurnija opcija.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu