Adekvatna potrošnja mikronutrijenata – vitamina, minerala i drugih fitohemikalija – bez prejedanja je ključna za postizanje odličnog zdravlja. Mikronutrijenti stimulišu pravilno funkcionisanje imunog sistema, omogućavaju detoksikaciju i mehanizme obnove ćelija koji nas štite od hroničnih bolesti. Nutritarijanska hrana je ona koja ima visok odnos mikronutrijenata po kaloriji i visok nivo raznolikosti mikronutrijenata, ističe Fuhrman, a na cijeloj planeti broj jedan je – ispostavilo se – potočarka.
Izvor je više od 28 esencijalnih vitamina, minerala i hranjivih materija, kojih ima više od bilo koje druge hrane, a samo kelj može da joj parira.
Smanjuje upalu
Dosadašnje studije pokazuju da potočarka ima mnoštvo potencijalnih zdravstvenih koristi, uključujući antimikrobna svojstva, može da pomogne u nekim hemoterapijskim tretmanima kako bi se spriječio rast i podstakla smrt ćelija raka, smanjuje upalu u organizmu i ima kardioprotektivne efekte zahvaljujući visokom sadržaju antioksidanata.
Potočarka je povrće iz grupe kupusa, koje je opšte poznato kao borac protiv raka zbog visokog nivoa fitohemikalija izotiocijanat. U studiji Instituta za rak Univerziteta u Pitsburgu, potočarka je posebno povezana sa smanjenim rizikom od nekoliko karcinoma, uključujući rak prostate.
Česta konzumacija potočarke je povezana sa smanjenjem oštećenja DNK i povećanjem antioksidativne aktivnosti u organizmu, što može pomoći u borbi protiv raka, prema istraživanju objavljenom u “American Journal of Clinical Nutrition”. Pored toga, potočarka je zauzela visoko mjesto na rang listi “antidepresivnih” namirnica jer sadrži mnogo hranjivih materija koje pomažu u ublažavanju simptoma depresivnog raspoloženja.
Na primjer, sadrži više folata od banane i više vitamina C od narandže, zbog čega je značajan pojačivač imuniteta. Bogat je gvožđem i, za razliku od drugih biljnih izvora, može se lako apsorbovati u organizmu, jer vitamin C podstiče apsorpciju biljnog gvožđa pretvarajući ga u isti oblik koji se nalazi u mesu. Pored gvožđa, ima kalcijum, kalijum i magnezijum – supstance koje su neophodne za izgradnju kostiju i mišića.
Potočarka je dobar izvor vitamina A, esencijalnog vitamina neophodnog za normalan vid, zdravlje kože i održavanje imunološke funkcije. Takođe je odličan izvor vitamina K, koji formira i jača kosti i ograničava oštećenje neurona u mozgu. Ulja potočarke pomažu varenje i respiratorni sistem. Prirodno je niskokaloričan i dugo vas drži sitim zbog visokog sadržaja vode i vlakana.
Konzumacija u umjerenim količinama
Međutim, njena izvanredna svojstva i bogat nutritivni profil ne znače da je treba jesti u ogromnim količinama.
Oko stotinu grama će vam biti dovoljno, jer u velikim količinama eterična ulja mogu da izazovu iritaciju bešike, bubrega i želuca kod osjetljivijih osoba. Dakle, kao što je često slučaj, manje je više, čak i sa najzdravijom hranom u svijetu.
Sastojci:
100 grama potočarke
100 grama endivije
1 jabuka
pola šolje sjeckanih oraha
30 grama svježeg sira
šolja klice brokolija ili cvekle
Priprema:
Sve sastojke dobro operite i isJecite jabuku na kriške. Stavite potočarku, endiviju i jabuku u posudu, sipajte maslinovo ulje i sok od pola limuna, dodajte orahe, svJeži sir i klice.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu