Svijet

“Ovo je za njih zlatna prilika” Rat kod Crvenog mora ne jenjava, stručnjaci kažu da Huti profitiraju od američkih napada

Od aktuelne eskalacije između jemenske paravojske Huta i koalicije predvođene SAD u Crvenom moru, profitiraju militantni Huti koje podržava Iran, ocjenjuju posmatrači.

“Ovo je za njih zlatna prilika” Rat kod Crvenog mora ne jenjava, stručnjaci kažu da Huti profitiraju od američkih napada
FOTO: EPA/YAHYA ARHAB, GOOGLE EARTH / RINGIER

Huti su tražili priliku za sukob sa Sjedinjenim Američkim Državama, smatra Hišam al Omejsi, stručnjak za Jemen i bivši direktor Vašingtonskog centra za istraživanje prilika u Jemenu, prenio je Dojče vele.

Prema njegovim riječima, posljednjih osam godina stalno su govorili svojim sljedbenicima da su u ratu sa SAD i Izraelom, tako da je ovo za njih “zlatna prilika”, odnosno šansa koju moraju da iskoriste.

Jemen je u ratu od 2014. godine, nakon što su Huti, koje podržava Iran, počeli da se bore protiv vlade koju podržava Saudijska Arabija.

Devet godina ratovanja ostavilo je Jemen podijeljen na sjever i zapad zemlje koji kontrolišu Huti, uključujući i moreuz Bab el-Mandeb koji vodi do Crvenog mora i jug koji kontroliše međunarodno priznata vlada i njeni domaći saveznici.

Lokalna plemena dominiraju na istoku zemlje.

Jemenska infrastruktura je teško oštećena, a sukob je gurnuo stanovništvo u jednu od najgorih humanitarnih kriza na svijetu, ukazuju Ujedinjene nacije.

Huti, čiji je zvanični naziv “Ansar Alah”, u međuvremenu pregovaraju sa Saudijskom Arabijom o dugoročnom prekidu vatre.

Očekuje se da će krajem januara američki specijalni izaslanik za Jemen Tim Lenderking da finalizuje mirovni sporazum između Saudijske Arabije i Huta.

Prisiljavajući Saudijce da ih prihvate (kao nacionalnu vladu Jemena), Huti se nadaju da će i ostatak svijeta da slijedi taj korak i da će im dati međunarodni legitimitet – kaže Al Omejsi.

Pročitajte još

Do sada je samo Iran priznao Hute kao legitimnu vladu Jemena, ističe Tomas Džanau, vanredni profesor na Univerzitetu Otava u Kanadi i stručnjak za Bliski istok.

– Otmicom brodova, ispaljivanjem projektila na brodove u Crvenom moru i pregovorima sa Saudijskom Arabijom oni žele da prisile međunarodnu zajednicu da se pozabavi njima i žele da postignu da se na njih gleda kao na ključnu članicu tzv. “Osovine otpora”, koju predvodi Iran – kaže kanadski profesor, misleći pritom na mrežu saveznika koju podržava Iran, a koja se bori protiv SAD i Izraela.

Napadi Huta na teretne brodove u Crvenom moru u ogromnoj mjeri su poremetili međunarodni trgovački saobraćaj, a do njih je došlo, kako sami tvrde, “kao odgovor na izraelsku vojnu akciju u Gazi”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu