Politika

“Ovo nije secesija” Završena sjednica Vlade Srpske, Višković najavio da će sačiniti sporazum o mirnom razdruživanju

Sjednica Vlade Srpske u Srebrenici je završena, a premijer Radovan Višković najavio je da će u narednih 30 dana sačiniti sporazum o mirnom razdruživanju koji će uputiti Federaciji BiH.

Radovan Visković presjednik vlade RS
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ne želimo sukobe. Ovo nije secesija, mirno razdruživanje nije secesija. Ako nas neko smatra genocidnim narodom, nema razloga za suživot – poručio je premijer Srpske.

Višković je rekao da je na sjednici razmatrana aktuelna situacija o rezoluciji o Srebrenici koja će danas biti razmatrana u Generalnoj skupštini UN.

On je istakao da se danas u Generalnoj skupštini UN pokušava nametnuti teza o genocidu u Srebrenici.

– Danas se pokušava u UN da kreira rezoluciju o navodnom genocidu koji su počinili Srbi i da već od sutra budemo, kako to kažu u FBiH, “genocidan narod”. Mi dobacujemo takvu tezu i nikada to nećemo prihvatiti – rekao je Višković.

On je istakao da je poražavajuće da Njemačka predlaže rezoluciju o “genocidu”, kada se zna da je ona ta koja je počinila genocid.

– Da li se to Srebrenica izjednačava sa Aušvicem i Јasenovcem – upitao je Višković.

On je rekao da je Vlada, na ovoj redovnoj sjednici, razmatrala i informaciju o dosadašnjoj realizaciji projekta osnivanja specijalne bolnice “Guber” Srebrenica.

– Donijeli smo odluku da je prostor oko “Banje Guber” proglašen vazdušnom banjom – rekao je Višković.

Sjednici su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministri iz Srpske u Savjetu ministara, kao i načelnici i gradonačelnici lokalnih zajednica sa područja Birča i Podrinja, piše RTRS.

Višković je istakao kako ih je “posebno razočaralo” što uvodno izlaganje rezolucije o genocidu u Srebrenici podnosi Njemačka.

Pročitajte još

Potom je “poredio” žrtve Srebrenice, Jasenovca i drugih stratišta, ujedno s ruskim stradanjima.

– Nas posebno iritira što se 11. juli želi proglasiti Danom sjećanja na genocid u cijelom svijetu. Pa je li to Srebrenica se izjednači sa Aušvicom, Jasenovcem, Donjom Gradinom i svim onim stratištima gdje su, a da ne govorimo o stradanjima ruskog naroda u Drugom svjetskom ratu? Treba u narednim godinama i danima da bude izjednačeno da je datum za genocid izjednačen sa 11. julom u Srebrenici. To ne može se izjednačiti naših 700.000 žrtava sa, kako oni kažu, 8.000 u Srebrenici. Taj podatak nije tačan. Vozač načelnika opštine Srebrenica živi pored svog spomenika. Ovdje je 87 ljudi koji se po CIPS-u vode kao živi i zdravi, a upisani su tamo. Ima ih od otvaranja Memorijalnog centra. Oni su živi i danas. 87 njih žive i danas. I nama želite dati hipoteku da smo genocidan narod? – rekao je premijer, piše N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu