Biznis

PLATE I DO TRI PROSJEČNE Programeri zadovoljni svojim poslom

Čak 82 odsto programera je zadovoljno svojim poslom u Srbiji, a plate su im i do tri puta više od prosjeka u drugim sektorima, navodi se u istraživanju "Puls srpske IT zajednice" koje je sproveo sajt HelloWorld.rs.

PLATE I DO TRI PROSJEČNE Programeri zadovoljni svojim poslom
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Odgovore je dalo 2.238 IT stručnjaka iz sektora sprecifičnog po brojnim benefitima poput fleksibilnog radnog vremena, rada od kuće i privatnog zdravstvenog osiguranja.

Najviše IT-jevaca, skoro 40 odsto, je između 27 i 35 godina, a zatim slijede starosne kategorije od 36 do 44 godine, odnosno od 22 do 26 godina. Gotovo polovina IT stručnjaka ima više od pet godina radnog iskustva, a gotovo četvrtina između dvije i pet godina iskustva.

Prema prebivalištu i mjestu rada polovina IT-evaca je stacionirano u Beogradu, 17 odsto u Novom Sadu, a slijede Niš i Subotica koji su se pojavili na mapi željenih destinacija za ovu struku.

Pročitajte još

Programeri u Srbiji više rade za strane kompanije – 55 odsto, dok ih je 45 odsto u domaćim kompanjiama.

Želju da promeni radno mjesto ističe 58 odsto ispitanih, no oni ne traže aktivno posao, ali su zainteresovani za ponude, dok je svaki četvrti u potrazi za novim zaposlenjem. Kod promjene radnog okruženja najbitnija im je plata, a kao sljedeći razlog navode rad u novim tehnologijama, pa izazovnije projekte, kao i bolji posao/privatni život balans.

Više od četvrtine programera navodi da zarađuje između 500 i 1.000 evra, nešto preko petine ih ima platu između 1.001 i 1.500 evra, dok se 14 odsto izjasnilo da zarađuje između 1.501 i 2.000 eura. Svaki deseti programer se izjasnio da je u platežnom rangu između 2.001 i 2.500 evra, dok je svaki pedeseti u platnom rangu od 3.501 do 4.000 evra.

Uz visoke plate, programeri cijene i dobar sistem beneficija. Omiljena im je fleksibilno radno vrijeme i, odmah poslije toga, rad od kuće.

Gotovo četvrtina programera završila je srednju školu, najveći broj njih (35 odsto) ima samo osnovne studije, dok ih je sa masterom nešto preko petine. Programeri navode da za sticanje novih znanja i vještina najviše koriste onlajn kurseve, zvaničnu dokumentaciju i blogove/forume.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu