Biznis

"Većina žena ne zna napraviti biznis plan" Žensko preduzetništvo u boljoj poziciji u odnosu na prije 10 GODINA

Situacija u ženskom preduzetništvu puno je bolja u odnosu na prije deset godina, ali dosta žena nije ni svjesno kakve sve mogućnosti imaju, te je potrebno raditi na promociji ženskog preduzetništva.

poslove žene biznis posao
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ljiljana Lukić, projekt-koordinator u Fondaciji “Lara” u Bijeljini, rekla je da se žene sve više okreću preduzetništvu.

– Zašto je to tako, pa vjerovatno jer su im bile smanjene mogućnosti za zaposlenje i njihov pristup tržištu rada, pa se možda zbog toga češće odlučuju da nešto samostalno počnum- rekla je Lukićeva.

Dodala je da i privredne komore i ministarstava sve više imaju podsticaja i mjera podrške za žene preduzetnice.

– Čini se da ima sve više takvih podsticaja. Uvidjeli su da je to pravac u koji bi trebalo više ulagati i što bi trebalo više podsticati, odnosno više podsticati samozapošljavanje žena – izjavila je Lukićeva.

Istakla je da je promocija preduzetništva bitna i za žene žrtve porodičnog nasilja.

– Te žene često spadaju u marginalizovane grupe, otežan im je pristup tržištu rada te se u preduzetništvu stvara mogućnost za njihovo ekonomsko osnaživanje i za njihovo uključivanje u tržište rada – zaključila je Lukićeva.

Kako je rekla Nada Golubović, predsjednica Upravnog odbora Fondacije “Udružene žene” iz Banjaluke, zainteresovanost žena za preduzetništvo je velika.

– Mi imamo dosta žena koje su preduzetnice u poljoprivredi ili žena koje se bave proizvodnjom kozmetičkih proizvoda. Problem je što većina žena ne zna napraviti biznis plan niti znaju na koji način mogu da dođe do sredstava da bi započele svoj biznis – rekla je Golubovićeva.

Pročitajte još

Dodala je da se ženama mora dosta transparentnije predstaviti koje sve opcije postoje.

– Mi imamo veliku populaciju žena koje nisu obrazovane, te ne znaju kada su otvoreni konkursi preko Zavoda za zapošljavanje ili ministarstava, pa često te žene nisu konkurentne na tržištu rada – navela je Golubovićeva.

Istakla je da je potrebno ženama pobliže predstaviti na koji način mogu doći do sredstava.

– Žene na selu se već bave proizvodnjom, ali često nisu svjesne da mogu, na primjer, da dobiju plastenike, mislim da bi mjesne zajednice mogle da ih upute u takve stvari – rekla je Golubović.

Dodala je da je ova fondacija skoro organizovala Sajam zapošljavanja za žene, ali da je zbog nezainteresovanosti morao biti otkazan.

– Žene su bile izuzetno zainteresovane za ovaj sajam, ali se nijedan poslodavac nije odazvao – zaključila je Golubovićeva.

Dženisa Delalić, koordinatorica Udruženja poslovnih žena u BiH, istakla je da ovo Udruženje sprovodi Akademiju poduzetništva žena, koja je namijenjena za nezaposlene žene koje imaju ideju za biznis.

– Akademiju za sada sprovodimo u tri kantona, a imamo ukupno 50 polaznica. Nakon prve edukacije već je njih pet registrovalo svoj biznis, a do kraja vjerujemo da će ih makar 60 odsto učiniti isto – rekla je Delalićeva.

Dodala je da postoji mnogo podsticaja za samozapošljavanje žena kako na kantonalnom tako i na federalnom nivou.

– Bitna je samo obaviještenost i spremnost da se aplicira – izjavila je Delalićeva.

Istakla je da ženama najveći problem predstavljaju društveni servisi kao što su vrtići ili gerijatrijski centri.

– Dosta žena nam se žalilo da im kao poduzetnicama rad vrtića od osam do četiri sata predstavlja problem, jer je za njih gotovo neizvodivo da obave sve poslove ako u vrtić po dijete moraju ići u četiri sata – navela je Delalićeva, dodajući da se taj problem mora sistemski riješiti, prenose Nezavisne novine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu